Windows 10 Mayıs Güncelleştirmesi’nin En İyi 6 Özelliği

Microsoft tarafından aylardır üzerinde çalışılan ve nihayet bugün yayımlanan Windows 10 Mayıs Yenileştirmesi tüm kullanıcılar için indirilebilir durumda. Yeni işletim sistemi sürümüyle birlikte Windows 10'a gelen özellikler ise birçok kullanıcıyı sevindirecek tipten. İşte Windows 10'a gelen en kıymetli 6 yenilik.

1. Windows Sandbox

Bir programı çalıştırmak istiyor lakin güvenemiyorsanız yahut bir program üzerinde test yapmanız gerekiyorsa Windows işletim sisteminde bir emülatör kullanmanız gerekiyordu. Ne var ki yeni güncelleştirmeyle birlikte bu tarih oldu. Microsoft, Windows 10 Mayıs Güncelleştirmesi'yle işletim sistemine kendi emülatörü Windows Sandbox'u entegre etti.

2. Açık Renk Tema

Son vakitlerde tanınan olan karanlık tema birçok uygulama tarafından kullanılıyordu. Windows ise kendi işletim sisteminde Açık Renk Tema seçeneğini kullanıcılarına yeni güncelleştirmeyle bir arada sundu.

Güncelleştirmeyi edinen kullanıcılar Masaüstü'ne sağ tıklayıp, Ferdileştirme > Temalar yolunu takip ettikten sonra sayfanın ortasında bulunan Varsayılan Windows Modunu ve Varsayılan Uygulama Modunu Seçin başlıklarının altında bulunan Açık Renk Tema'yı seçip yeni temadan faydalanabilirler.

3. Güncelleştirmeleri periyodik bir biçimde durdurma

Windows 10 Mayıs Yenileştirmesi ile artık Windows 10 kullanıcıları gelecek olan güncelleştirmeleri müddet hudutlu bir halde (Örnek: “Güncelleştirmeleri 7 günlüğüne durdur.”) durdurma seçeneğine sahip olacaklar.

4. Varsayılan olarak yüklü gelen uygulamaları kaldırma

Windows 10 ile yüklü gelen ve Microsoft'un kullanıcıları için ziyadesiyle faydalı olduğunu düşündüğü uygulamalar ne yazık ki o kadar da kullanışlı değil. Bunun en berbat yanı ise bu uygulamaların kaldırılamıyor oluşuydu. Olağan bu eskide kaldı. Artık Windows 10 kullanıcıları yüklü gelen uygulamaların birçoklarını kaldırabilir durumda. Kaldırılabilen uygulamaların listesi ise şu halde:

  • 3B Görüntüleyici
  • Hesap Makinesi
  • Takvim
  • Groove Music
  • Posta
  • Filmler ve TV
  • Paint 3D
  • Snip & Sketch
  • Yapışkan Notlar
  • Ses Kaydedici

5. Emojiler

Karakterlerle eski yöntem emoji yapma periyodu artık Windows 10'da kapanıyor. Windows 10 Mayıs Güncelleştirmesi'ni edindikten sonra “Windows Tuşu + ;” kombinasyonu ile emoji penceresini çok kolay bir halde açabilir ve sohbetlerinizi daha da etkileşimli hâle getirebilirsiniz.

6. İşaretçi ayarları

Ayarlar > Erişilebilirlik > İmleç ve İşaretçi yolunu takip ettiğinizde pencerenin en başında İşaretçinin rengini ve boyutunu büyütme seçeneklerini göreceksiniz. Asıl olarak Windows XP'den beri var olan bu özellik, Windows 10'un yeni sürümü ile daha fonksiyonel bir hâle getirilmiş.

Bugün yayımlanan Windows 10 Mayıs Yenileştirmesi ile bir arada işletim sistemine gelen tüm yeniliklere detaylı bir formda ulaşmak için çabucak üstte bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu