Uzun Ömürlü Potasyum-Oksijen Bataryalar Gerçek Oluyor

Modern dünyanın en kıymetli problemlerinden bir tanesi batarya ömrü. Daha gelişmiş olan sistemlerde güç tasarrufu konusunda da değerli adımlar atılmasına karşın taşınabilir aygıtların batarya kapasiteleri kelam konusu olduğunda ortada bir yetersizlik durumu olduğu da ayan beyan ortaya çıkıyor. Ohio State Üniversitesi’nden araştırmacılar, yaptıkları çalışmalar ile potasyum oksijen bataryaların katotlarında değerli bir değişime imza attı. Katotta gerçekleşen oksijen-metal ya da metal-hava tepkileri güç depolanmasını sağlıyor. Araştırmanın bulguları, güneş ve rüzgar üzere doğal güç kaynaklarından elde edilen gücün daha ucuza ve daha verimli halde depolanmasını sağlayacak.

Ohios State Üniversitesi’nden makine ve uzay havacılık mühendisliği profesörü Vishnu-Baba Sundaresan, güç sınırlarında büsbütün yenilenebilir opsiyona geçiş için büyük ölçüde güç depolayabilen ve gereksinim anında bu enerjiyi tekrar geri verebilen sistemler kurulması gerektiğini belirtiyor. Bu türlü teknolojilerin bu emelin gerçekleştirilmesinde anahtar rol oynadığını belirten profesör, bunun sebebi olarak ise sistemin ucuz olmasını, egzotik bir gerece gereksinim duymamasını ve mahallî ekonomileri destekleyecek formda her yerde üretilebileceğini söyledi.

Yenilenebilir güç kaynakları karbon salınımı yapmadığı için global ısınmaya karşı kıymetli bir fırsat olarak görülüyor. Yeniden de bu kaynakların güç üretebilmeleri için güneşin parlaması ya da rüzgarın esmeye devam etmesi gerekiyor. Bu gücün daha sonra kullanılabilecek halde depolanabilmesi gerekiyor. Bu maksatla da pek çok farklı kurum ve kuruluş, farklı batarya teknolojileri üzerinde çalışıyor.

Potasyum oksijen bataryalar, birinci olarak 2013 yılında keşfedilmişti. Lityum iyon pillere ve bataryalara kıyasla iki kat fazla güç depolayabilen ve daha ucuz olan bu bataryaların kullanımlarının yaygınlaşmama sebebi ise maliyetini kurtaracak kadar çok sefer tekrar şarj edilemiyor olmalarıydı.

Sorunun sebebi ise oksijenin bataryanın anot kısmıyla yansımaya girmesi ve pilin ömrünü azaltması olarak gösteriliyordu. Bu sorunu aşmak için geliştirilen modelde anot kısmı polimer ile ayrıldı, böylelikle oksijen ile anot temasının önüne geçilmiş oldu. Bu da bataryaların ömrünü en az 10 kat arttırmayı sağladı.

Araştırmacılar, gereç manasında maliyetleri lityum iyon batarya maliyetlerinin yarısının da altına indiren bu yeni pillerin elektrikli arabalarda, taşınabilir aygıtlarda ve diğer alanlarda da kullanılabileceğini söylüyorlar.

Başa dön tuşu