SpaceX, Hem Teksas Hem de Florida’da Starship Üretiyor

SpaceX, South Texas fabrikasında 100 yolcu kapasitesine sahip “Starship” gemisinin daha ufak bir prototipini geliştirdi. SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk’tan gelen bilgiye nazaran, emsal bir üretim ve geliştirme süreci Florida’daki Space Coast’ta da tamamlandı.

Musk, resmi Twitter hesabından attığı tweet’te “SpaceX, Starship’in eş vakitli yarışını Teksas'ta bulunan Boca Chica ve Florida’daki Cape Canaveral'da gerçekleştiriyor” dedi. Musk attığı bir öbür tweet’te “İki tesis de birçok Starship yapacak. Bu, hangisinin daha verimli olduğunu görebilmek için bir yarış. Yanıt ikisi de olabilir” dedi.

Yeniden kullanılabilir olarak üretilen Starship, insanları Mars, Ay ve öbür uzak uzaklıklarda alması için tasarlandı. Bu araç, Üstün Heavy ismi verilen güçlü bir roketin üstünde yer alacak ki bu roket de yine kullanılabilir olarak tasarlandı.

Hem Starship hem de Harika Heavy, SpaceX’in yeni kuşak Raptor motorunu kullanacak. Starship, 7 adet Raptor’dan gücünü alacak. Muhteşem Heavy için ise 31 tane Raptor birleştirilecek. Musk, SpaceX’in dördüncü Raptor motorunu bitirdiğini ve beşincisinin üretimine başladığını söylerken, 2020’nin başlarına kadar toplamda 100 Raptor üretileceğini tabir etti.

Teksas’ta inşa edilen, SpaceX’in Starhopper ismini da verdiği Starship’in prototipi şu an için bir adet Raptor motoru kullanıyor. Geçtiğimiz ay Boca Chica’da muvaffakiyetle tamamlanan testin akabinde, Starhopper’ın bu ay da teste devam edeceği düşünülüyor.

Başa dön tuşu