Google’dan Oyun Üretebilen Yeni Yapay Zeka: Genie Nedir?

Google, yapay zeka alanındaki çalışmalarını her geçen gün daha fazla genişletiyor. Bu sefer Genie isimli bir yapay zeka aracıyla karşımıza çıkan şirket, temel seviyede oynanabilen oyunlar üretmeyi kolaylaştıracak.

Yapılan açıklamaya göre 200 bin saatlik oyun videosu ile eğitilmiş olan Genie, tek bir metin komutu ya da görüntü ile video oyunları oluşturulabiliyor. Bu yeni yapay zekayı Rowan Cheung, X hesabından 27 saniyelik bir video paylaşarak duyurdu.

Google’ın Yeni Yapay Zekası: Genie

Henüz herkese açılmayan Genie, gelecek dönemde oyun dünyasında daha farklı oyunlar görebilmemizin önünü açabilir. Oyun sektörünü değiştirebilecek bir donanıma getirilmesi hedeflenen yapay zeka aracı, aktarılan bilgiye göre oldukça detaylı bir çalışma gerçekleştiriyor.

Oyundaki ana karakterin kim olduğunu belirleyebilen Genie, kullanıcıların bu karakteri kontrol edebilmesini sağlıyor. Oldukça iddialı görünen bu yapı sistem, zaman içerisinde oyun grafikleri konusunda da daha gelişmiş bir versiyona ulaşacak gibi görünüyor.

OpenAI’ın geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Sora’nın gündeme bomba gibi düşmesinden sonra yapay zeka alanındaki yeni araçların daha gelişmiş ve farklı alanlara yönelmiş olması da dikkat çekiyor. Şirketlerin bu tarz çalışmaları bir yandan korkutucu görünse de faydalı şekilde kullanıldıklarında çağ atlatabilecek performanslara sahip olduğu söylenebilir.

Google'ın Yeni Yapay Zekası Gemini Nedir? Nasıl Kullanılır?
Yapay Zeka

Google’ın Yeni Yapay Zekası Gemini Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yapay zekâ alanında önemli yatırımlara imza atan Google bu sefer farklı bir yapay zekâ aracı ile gündeme damgasını vuruyor. Gemini adı verilen bu araç dijital içerik üretiminde aktif olarak kullanılabiliyor.

Başa dön tuşu