Zebraların Neden Çizgili Desenlere Sahip Olduğu Belli Oldu

Zebralar ve sahip oldukları çizgiler, çok uzun vakittir bilim insanlarının gündeminde. Bu kadar özel ve bariz bir desenin neden var olduğuna dair çeşitli teoriler bulunuyor. Bu yılın başında yapılan bir çalışma, zebraların çizgiler sayesinde sineklerden korunduğunu ortaya çıkarmıştı.

Yeni gerçekleştirilen çalışma ise özel desenlerin sıcak iklimlerde zebralara avantaj sağladığını kanıtladı. 2015 yılında yapılan bir çalışmada bu canlıların sahip olduğu farklı renkler ortasında oluşan minik girdapların, hayvanların beden sıcaklıklarını düzenlemesine yardımcı olabileceği argüman edilmiş ama kanıtlanamamıştı. Çalışmada bilgisayar modellemesi kullanılmıştı.

O günden bu yana beden sıcaklığını düzenleme teorisi her vakit takviye görmüş olsa da başka çalışmalar, bu çalışmayı gölgede bırakmayı başarmıştı.

Amatör tabiat gözlemcisi ve eski biyoloji teknikeri olan Alison Cobb ve zoolog Stephen Cobb, yıllardır Afrika’da hayvanları gözlemliyor. İkili, Kenya’da birtakım hayvanları doğal hayat alanlarında inceleyerek bilgiler topladı. Alanında birinci olduğu öne sürülen bu çalışmanın sonuçları dikkat çekiyor.

Biri dişi biri erkek iki cet zebra kıyafeti giydirerek test kümesi oluşturan araştırmacılar, iki farklı renk ortasında sıcaklık farkı olduğunu ve bu iki bölge ortasında oluşan hava akımının da serinletici tesir yarattığını ortaya çıkardı. Tekrar de bu keşif, işin sadece görünen kısmı.

Araştırmacılar, atların üzerindeki meyyit zebra derilerinin gün içinde ısındıklarını fark etti. Yani zebraları serinleten sistem daha karışık olmalıydı. Araştırmacılar, zebraların siyah tüylerini kabartırken beyaz olanları yatık konumda tutabildiğini fark etti. Bu ayrıntı daha evvel tespit edilmemişti. Gözlemciler, bu durumun sıcaklığın vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olduğunu düşünüyorlar.

Araştırma, Journal of Natural History’de yayımlandı.

Başa dön tuşu