Deniz Suyundan Tuzu Arındıracak Yeni Bir Yöntem Bulundu

ABD Güç Bakanlığı’nın Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarındaki bilim insanları, suyu tuzdan arındırmanın daha ucuz yollarını araştırıyor. İyonlu sıvılar, suya bağlanmış sıvı tuzlardır ve ileride bunları faydalı emellerle kullanmak için atıkların sudan ayrıştırılması gerekir. Berkeley Laboratuvarı’ndan bilim insanları da Nature Communications Chemistry mecmuasında yayınladıkları araştırmada birkaç çeşitteki iyonik sıvıların kimyasal yapılarını incelediler. Bilim insanlarının buradaki hedefiyse en yeterli sonucu verecek olan “tarifi” bulmak.

Araştırmanın yazışmadan sorumlu muharriri Robert Kostecki “En şimdiki aykırı osmoz tuzdan arındırma hayli güzel çalışıyor lakin elektrikle yönetim edilen karşıt ozmos tuzdan arındırmanın maliyeti epey yüksek. Bizim araştırmamız, düşük maliyetli sıcaklık kaynağını (jeotermal, güneş gücü yahut makineler tarafından üretilen endüstriyel sıcak atık) termal olarak hassas iyonik sıvılarla kombinlemek maliyetin çok büyük bir kısmını karşılıyor” dedi.

Berkeley Laboratuvarı Güç Teknolojileri Alanı’ndan Kostecki, yeniden tıpkı laboratuvarda bilim insanı olan Jeff Urban ile bir işbirliği yaptı ve moleküler düzeydeki suyun içerisinde bulunan iyonik sıvıların davranışları üzerine bir araştırma gerçekleştirdi.

Nükleer mıknatıslı rezonans spektroskopisi ve dinamik ışık saçılımı kullanan grup, beklemedikleri bir bulgu elde etti. Urban, verimli iyonik sıvı ayrıştırmasının, organik bileşenlerin toplam oranına dayandığını söyledi. Lakin Berkeley Lab. takımı iyonik sıvının, organik bileşenlerinin olumlu yüklü iyonlarına olan yakınlığına bağlı olarak deniz suyundan ayrıştırılabileceğini fark etti.

“Bu sonuç, muhakkak beklenmiyordu” diyen Urban, “bununla birlikte artık iyonik sıvıların içerisindeki hangi atomların tuzdan arındırma konusunda daha çok çalıştığı konusunda tasarım kurallarımız var” sözlerini kullandı.

Kostecki ise araştırmayla ilgili olarak “Bizim çalışmamız, tuzdan arındıranın maliyetini düşürme konusunda hayli değerli bir adım. Ayrıyeten ulusal laboratuvar sistemlerinde nelerin mümkün olabileceği konusunda şahane bir örnek” dedi.  

Başa dön tuşu