Chrome OS ve Andorid Sistemleri Ortak Çalışacak

Google'ın biri taşınabilir platformlarda, başkası de bilgisayarlarda olmak üzere Android ve Chrome OS isimli iki adet işletim sistemi geliştirdiğini biliyoruz. İki işletim sistemini de Google üretiyor fakat sistemler ortası ortak bir ekosistem oluşturulmuş değil.

Görünüşe nazaran Google, iki işletim sistemi ortasındaki entegrasyon ve ilişkileri arttırmak için yeni özellikler planlıyor.

“OneChrome demo” derlemesinden elde edilen datalar doğrultusunda, geliştiricilerin sistemler ortasında numara paylaşımı üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz. Bu özellik, Chromebook’ta gördüğünüz bir numarayı direkt olarak telefonunuza gönderebilmenizi sağlıyor. Telefona gelen numara, otomatik olarak arama kısmında açılıyor ve tek tuşla arama yapmanızı sağlıyor.

OneChrome derlemesi, birebir vakitte pano paylaşımı da sağlıyor. Chrome OS üzerinde kopyaladığınız rastgele bir pano verisini, Android aygıtınıza gönderebiliyorsunuz. Saydığımız bu iki özellik de uçtan uca şifreleme metodu ile korunuyor.

Bunlar dışında üçüncü bir özellik de mevcut. Wi-Fi şifreleriniz Android ve Chrome OS kullanan aygıtlarınız ortasında otomatik olarak senkronize ediliyor. Tıpkı vakitte iki işletim sistemi ortasındaki entegrasyon ile ilgili Google grubu, Chrome OS’ta Android uygulamalarını desteklemeye ait kimi kıymetli değişiklikler üzerinde çalışıyor. Tahminen ileride geliştiriciler için Chrome OS’a Android Studio yüklenebilir ve uygulamaları direkt olarak izole bir ortamda test edebilme imkanı sağlayabilir.

Şu anlık proje hâlâ geliştirme basamağında ve bu özelliklerin gelip gelmeyeceği tam olarak mutlaklaştırılmış değil ancak kodlar içerisinde aşağı üst gelecek özellikler iddia edilebiliyor.

Başa dön tuşu