Mona Lisa’nın Gözleri Yaşlı: Da Vinci’nin Robotu Üretildi

Osaka Üniversitesi ile Fujikin isimli şirket, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük bilim insanlarından kabul edilen Leonardo Da Vinci’nin robotunu üretti. Da Vinci robotu, Osaka’da düzenlenen G20 tepesindeki iştirakçilere tanıtıldı.

Fujikin Pazarlama Müdürü Koichi Nakamura, gayelerinin ilkokul öğrencilerine bilimi sevdirmek ve Da Vinci’nin çalışmalarını kolay bir lisanla onlara anlatmak olduğunu söyledi. Nakamura “Böylece öğrencilerin eğlenerek ve heyecan duyarak bilimi öğrenmelerini sağlarken aynı vakitte geleceğin bilim insanlarını da eğitiyoruz” tabirlerini kullandı.

İlkokul öğrencilerinin bilimi tam manasıyla anlayabilmesinin yalnızca kitaplarla mümkün olmadığını lisana getiren Nakamura, robotun şu an yalnızca belirli bir bilgiyi tekrar edebildiğini fakat ileride insanların sordukları sorulara yanıt verebilmesini ve Google ile irtibat kurmasını sağlayacaklarını söyledi.

Da Vinci robotunun İngilizce, Japonca ve İtalyanca konuşabildiğini söylen Nakamura, milletlerin tarihi kişiliklerini robotlaştırmaya yönelik bir çalışmaları olduğunu ve sıradaki gayelerinin Albert Einstein robotu olacağını söyledi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu