NASA, Galaksi Çarpışmasında Doğan Yıldızları Görüntüledi

Genelde galaksilerin çarpışması hiç güzel sonuçlar vermiyor, en azından çarpışma bölgesindeki yıldızlar için. Genelde yıldızların birleşmesi ya da parçalanması ile sonuçlanan bir süreç oluyor.

Bu ender olayda ise iki galaksi birbirlerine direkt çarpmak yerine daha amiyane tabiriyle ‘sürtünerek geçtikleri’ için ortaya yeni yıldızlar çıktı, en azından NASA’ya nazaran durum bu türlü.

Uzay ajansından yapılan açıklamada, NGC 4485 isimli galakside gözlemlenen olayda galaksinin sağ tarafının yıldız oluşumlarıyla parıldadığı, genç mavi yıldızların ve yıldızlara kuluçka misyonu gören pembe nebulaların görülebildiği belirtildi.

Sol tarafın ise yapısını koruduğunu, galaksinin daha evvelki sarmal yapısını gösterdiğini belirten NASA, çarpışmaya kadar olan süreçte galaksinin olağan bir biçimde evrimine devam ettiğini söyledi.

Fotoğrafın alt kısmındaki parlak sarı nokta ise çarpışmadaki öbür galaksi olan NGC 4490’ın izi olarak gösteriliyor. İki galaksi ortasındaki uzaklık şu anda 24 bin ışık yılı olarak ölçülüyor. Ortalarındaki kütlesel çekim, yüksek yoğunluklu gaz ve tozun iki galaksi ortasında hareket etmesine sebep oluyor. NASA’ya nazaran bu aktivite yeni yıldız oluşumlarının ortaya çıkmasından sorumlu.

NGC 4485, Canes Venatici olarak bilinen grup yıldızların kuzeyinden 25 milyon ışık yılı arada yer alıyor. Uzay Ajansı, bu çeşit kazaların kozmosun daha küçük ve galaksilerin daha yakın olduğu erken periyotta daha çok yaşandığını söylüyor.

Görüntüler, NASA’nın Hubble Uzay Teleskopu üzerinde bulunan Geniş Alan Kamerası 3 (WFC 3) tarafından çekildi.

Başa dön tuşu