Astronomlar, Bilinen İlk Galaksi Birleşimini Gözlemledi

Astronominin sahiden uzman olduğu bir nokta varsa o da bulguları sonucunda ne kadar küçük olduğumuzu bizlere hissettirmek olabilir. Bilhassa cihanda kapladığımız alanın bir toz tanesi bile olmadığını göz önünde bulundurduğunuzda bu tablo çok daha müthiş bir hal alıyor.

Yeni bir araştırmanın sonucunda astronomlar, bizleri tıpkı biçimde küçük hissettirecek bir buluş gerçekleştirdi. İki galaksinin birleşimini gözlemleyen astronomlar, bu olayın 13 milyar yıl evvel gerçekleştiğini ileri sürdü.

Şu an gözlemlenen bir olay nasıl 13 milyar yıl evvel gerçekleşebilir diye soranlar olabileceği için çabucak özetleyelim:

Hepimizin en azından bir defa duyduğu, epeyce yaygın bir bilgi mevcut: Güneş’ten gelen bir ışının Dünya’ya ulaşması 8 dakika 20 saniye sürüyor. Diğer bir deyişle siz gördüğünüz birinci güneş ışını aslında 8 dakika 20 saniyelik bir geçmiş. Aralıklar uzadıkça görülen olayların ne kadar müddet evvel gerçekleştiği de değişiklik gösterebiliyor.

Birleşen galaksilerimize geri dönersek B14-65666’nın evvelden bir yıldız olduğu düşünülüyordu lakin Tokyo’nun Waseda Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir müşahede sonucunda B14-65666’nın aslında iki galaksinin bir birleşimi olduğu ortaya çıktı.

Takuya Hashimoto’nun liderliğindeki takım, ALMA gözlemcisinden aldıkları yeni dataları kullanarak iki galaksinin birleşiminin, bilinen birinci galaksi birleşimi örneği olduğu kanısına vardı. Birleşen galaksilerin toplam kütlesinin, Güneş’ten 770 milyon kat daha büyük olduğu düşünülüyor.

Başa dön tuşu