Geceleri Ekranlardan Uzak Durmak, Uyumayı Kolaylaştırıyor

Canlılar, olağan koşullarda sadece Güneş ışığı aracılığıyla mavi ışığa maruz kalabilirler. Bu nedenle mavi ışık gördüğümüz sürece beynimiz, vaktin şimdi gündüz olduğunu zanneder. Günümüzde ise akıllı telefon, bilgisayar üzere daima olarak kullandığımız araçlar sayesinde 24 saat mavi ışığa maruz kalabiliyoruz. Bu durum, beynimizin vakit algısının bozulmasına ve uyku bozukluklarının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Mavi ışığın uyku bozukluğu üzerindeki tesirlerini inceleyen Hollandalı araştırmacılar, bilhassa akıllı telefon bağımlılığının uyku bozukluklarına neden olduğunu, uyku bozukluğunun ise konsantrasyonu ve hafızayı etkilemenin yanı sıra çocukların öğrenme kabiliyetini, ayrıyeten uzun vadede de obezite, kalp hastalıkları, kanser riskinin artması üzere sonuçlara neden olduğunu ortaya çıkardı.

12-17 yaş aralığında 55 genç ile gerçekleştirilen bir araştırmada iştirakçiler, mavi ışığa maruz kalma müddetlerine nazaran kümelere ayrıldılar. Günde 4 saat ya da daha fazla ekran başında kalanların uykuya dalması, bir saat ya da daha az ekrana bakanlardan yarım saat daha uzun sürdüğü görüldü. Ayrıyeten 4 saat ve üzeri ekran başında kalan gençlerin uykusunun daha fazla bölündüğü görüldü.

Daha sonra gençler geceleri ekranlardan uzak tutulmaya çalışıldı. 1. hafta gençlerin uykuya dalma müddetini %68 azaldı. Amsterdam Üniversitesi Sıhhat Merkezi’nden Dr. Dirk Jan Stenvers, “Ergenler, ekranlı aygıtların karşısında giderek daha fazla vakit harcıyor ve uyku şikayetleri bu yaş kümesinde sıkla görülüyor.” diyerek uyku bozukluğunu konusuna daha fazla değer verilmesi gerektiğini belirtti.

Londra Üniversitesi’nden Dr. Iroise Dumontheil ise, “Araştırma sonuçları, mavi ışığı engelleyen gözlük takmanın, uzun mühlet ekran başında kalmanın ergenler üzerindeki tesirini azaltabileceğini gösteriyor. Bu gözlüklerin, ergenlerin uykuya dalmalarını ve daha erken uyanmalarını sağlayarak, ekran kullanımından büsbütün kaçınmayla emsal bir tesire sahip olması ilginç” diyerek mavi ışığa karşı çözülerin bulunduğunu belirtti.

Başa dön tuşu