Yapay Zeka, Küresel Isınmayı Önlemede Rol Alacak

Harvard, MIT, Google ve Microsoft’taki araştırmacılar yapay zekânın küresel gaz salınımlarını azaltmaya yönelik tahlillere yardımcı olabileceğini belirtiyorlar. Bu ayın başlarında yayınlanan bir araştırmaya göre 20 şahıstan oluşan bir iklim değişikliği takımı, yapay zekânın kişilerin karbon ayak izini azaltmasında kullanabileceğini vurguluyor.

Harvard, MIT, Google ve Microsoft üzere birçok yerden gelen bilim insanın yapmış olduğu araştırma, sera gazlarının ve güç israfının azaltılması için makine tahsiliyle desteklenmiş tahliller öneriyor. Ayrıca araştırma, şahısların gaz salınımını azaltma konusunda katkı sağlayamayacakları yargısını yıkıyor. Araştırma, insanların 2050 yılına kadar gaz salınımlarını %20 ile %37 ortasında azaltabilmelerine yardımcı olacak süreçlere ışık tutuyor.

Örneğin araştırma, makine tahsilinin bir kişinin uçuş ayrıntılarına ya da market faturaları üzere birçok olaya bakarak bireylerin karbon ayak izi hakkında iddiada bulunabileceğini söylüyor. Böylece şahıslar, en çok karbon salınımına neden olan alışkanlıklarını görebiliyorlar ve onu azaltmak için adımlar atabiliyorlar. Ek olarak araştırmaya nazaran makine tahsiliyle bir konuttaki yüksek güç tüketen aygıtların iklim değişikliğini önemli bir biçimde etkilediği gösterilebiliyor. Bu aygıtlar, kullanılmasalar da elektrik tüketiyorlar. Çalışma, bu araçların neden olduğu karbon salınımları hakkında kullanıcıları bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Gizlilik hakkında endişelenen tüketiciler içinse araştırma, bireylerin karbon emisyonu kestirimlerinin alışveriş fişlerinde yazabileceğini ya da uçak bileti alırken kullandıkları arayüzlerde görünebileceğini öneriyor.

Ekibin bu makaleyi yayınlaması, büyük şirketlerin karbon ayak izini azaltmak için adım attığı vakte denk geldi. Mayıs ayında LG, 2030’a kadar bütün karbon salınımlarını durdurmayı amaçlayan bir teşebbüs başlatmıştı. Benzer şekilde Volkswagen de geçen hafta Norveç’te hiç karbon emisyonu yapmayan bir data merkezi açmıştı.

Başa dön tuşu