NASA SpaceX Tarafından Yapılan Aracın Uçuşunu Planlıyor

Şu anda bir uzay yarışı var lakin bu, Rusya ve ABD ortasında değil. Yarış, SpaceX ve Boeing ortasında. İki firma da NASA için, mürettebat takviyeli araç üretmekte çabalıyor. NASA’nın “Commercial Crew” programının ön tarihleri, önde olan ismin SpaceX olduğunu gösteriyor lakin hiçbir şey kesin değil.

NASA, Boeing’i Starliner isimli uzay aracını yapması için tuttu. Birebir halde SpaceX’i de Crew Dragon’u tasarlaması için işe aldı. İki aracın da tamamlanması gecikti ve bu nedenle iki araç da uzaya beşerli bir misyon gerçekleştiremedi. SpaceX, test kademelerinde Memleketler arası Uzay İstasyonu’na boş bir Crew Dragon yollamıştı fakat yaşanan bir patlama, aracın tamamlanması için daha çok vaktin gerekli olduğunu açık bir formda gösterdi. Bu olay, Boeing’e uzay aracını NASA’ya birinci teslim edecek firma olması için bir imkan sundu.

Ancak tekrar yapılan planlardaki tarihler doğruysa, SpaceX, NASA’nın grubunu uzaya taşıyan birinci özel firma olacak üzere görünüyor.

NASASpaceflight.com, bu tarihlerin kesin olmadığını ve bu süreçten sonra “resmi” sayılmadıklarının altını çizdi. Rapordaki tarihler, külliyen Memleketler arası Uzay İstasyonu’na, grupların yollanılabileceği tarihler baz alınarak oluşturuldu.

Tarihler kesin olmasa da bütün bunlar, NASA’nın SpaceX’e güvendiğini ve Boeing’in uzay aracının beşerli misyonlara hazır olmadığına inandığını gösteriyor.

Başa dön tuşu