Cassini’den Elde Edilen Görüntüler Satürn’ü Anlamaya Yetmedi

Satürn, hem Güneş sisteminin en büyük ikinci gezegeni olması münasebetiyle hem de çıplak gözle görülebilmesiyle her vakit insanlığın en çok merak ettiği gezegenlerden bir tanesi oldu. Elbette bu merak NASA'yı da yakından ilgilendiriyordu ve Satürn'ü incelemek için Cassini isminde özel bir uzay aracı tasarlandı. Bu uzay aracının elde ettiği imgeler yıllar içerisinde NASA yetkilileri tarafından incelendi. Satürn ve Satürn'ün gizemli halkaları, 2017 yılında misyonunu tamamlayan Cassini'nin son imajlarının tahlil edilmesiyle birlikte biraz daha aydınlatıldı.

Yapılan son tahlillerde bilim insanları, bu gizemli halkalarının sıcaklık, renk ve kimyalarının halkadan halkaya nasıl değiştiklerini anlamaya çalıştılar. Yapılan tahlillerde bu halkaların uzaktan pürüzsüz ve tek kesim hâlinde görülmelerine rağmen farklı yapılardan oluştuğu fark edildi. Bu halkaların derinliklerinde, birtakım doku ve desenlerin olduğu, halkaları oluşturan unsurların bazılarının bir saman tanesi üzere görüldüğü bazılarıninsa kümeler hâlinde bulundukları anlaşıldı. Halkaların bu hâlde olmalarının sebebi ise geçirdikleri süreçlerdi.

Yapılan tahlillerde ilgi alımlı bir ayrıntı bulunuyordu. Satürn'ün dış kısımlarında bulunan F halkası, emsal uzunluk ve formlara sahip olan taneciklerden oluşuyordu. Bilim insanları benzerlikleri nedeniyle bu parçacıkların, büyük bir ihtimalle birebir anda o bölgeye geldiklerini ve F halkasının oluşumunu sağladıklarını düşünüyorlar. Bu bahisle ilgili açıklamalarda bulunan Cassini'nin sonuçlarını inceleyen bilim insanlarından Matt Tiscareno; bu bilgilerin ortaya çıkmasının Güneş sisteminin oluşumuyla ilgili kendilerini yeni bir pencere açtığını lakin bu bilgilerin Güneş sistemini anlamak için yetersiz kaldığını, hâlâ bilmedikleri pek çok şeyin olduğunu söyledi.

Ortaya çıkan bu yeniliklerle birlikte Cassini'nin görünür ve kızılötesi haritalama spektrometresi Satürn'le ilgili bir diğer gizemi de ortaya çıkardı. Satürn'ün A halkasında alışılmadık bir buz karışımı fark edildi. Bu karışım aslına bakılırsa zati biliniyordu lakin bu keşfin bilinmeyen kısmı, A halkasında ortaya çıkan buzların yapısıydı. Keşfedilen bu hususlar, amonyak buzu ve metan buzundan oluşuyordu. 

Bu yeni keşfi daha da gizemli kılan nokta, hususla ilgili bilim insanlarının fikirleriydi. Cassini için çalışan bilim insanlarından Phil Nicholson, bugüne kadar yapılan çalışmalarda A, B ve C halkalarının temel yapısının organik hususlardan oluşmadığını, büyük ölçüde organik unsurlar bulunsaydı bu durumun kesinlikle daha evvelce keşfedilmiş olması gerektiğini söyledi. Nicholson, bu halkalarının temel bir organik bileşikleri olduğunu düşünmediğini, elde edilen bu bulgulara tam manasıyla inanmadığını tabir etti.

Cassini'nin misyonunun 2017 yılında son bulduğunu belirtmiştik. Cassini'nin elde ettiği bilgiler her ne kadar Satürn ve Güneş sisteminin nasıl oluştuğu hakkında kimi soruların karşılıklarını vermiş olsa da bilim insanlarının çözmesi gereken çok sayıda bilinmezi de ortaya çıkarmış oldu. Önümüzdeki periyotlarda Satürn'ün bu bilinmezliklerinin nasıl çözüleceğini görmek içinse ya bu tahlillerin çok daha ayrıntılı incelenmesi ya da NASA'nın Satürn'e yeni bir uzay aracı göndermesi gerekiyor.

Başa dön tuşu