T-Rex’ler, Alet Kullanabilecek Kadar Zeki Olabilir!

Milyonlarca yıl evvel dünyayı hükmeden dinozor tiplerinden olan, avdan ava koşup endişe saçan T-Rex hakkında çarpıcı bir araştırmaya imza atıldı. Journal of Comparative Neurology mecmuasında yayımlanan araştırma, T-Rex dinozorların alet kullanabilecek kadar zeki olabileceklerini ortaya koydu.

Yapılan çalışmaya nazaran T-Rex’ler, günümüz habeş maymunlarında bulunan nöronlara benzeri nöronlara sahiti. Bu da bu canlıların kendi ortalarında kültür oluşturabilecek, münasebetiyle kuşaktan nesile gelişmeye açık olabilecekleri kadar zeki olduklarına işaret ediyor.

Peki, nedir bu ‘kültür’?

Midjourney

Hayvanlar ortasındaki kültür, jenerasyonlardan jenerasyonlara aktarılan bilgi birikimini temsil ediyor. Canlı, bilişsel olarak ne kadar yetenekliyse ve ne kadar uzun yaşarsa, bir kültür oluşturma fırsatı da o kadar artıyor. Uzun ömür ve bilişsel yetenek de bilhassa nöronlara bağlı olarak gelişiyor.

T-Rex’lerdeki nöron sayısı da hesaplandı:

Çalışmanın gerisindeki tek isim olan Dr. Herculano-Houzel, T-Rex’lerdeki nöron sayısını öğrenmek için de harekete geçti. Günümüz kuşlarındaki datalardan faydalanan Houzel, beyin kütlesine bağlı nöron sayısı üzerinden hesaplama yaptı.

Bu hesaplamaya nazaran T-Rex’ler, yaklaşık 3 milyar adet nörona sahip idi. Üstelik T-Rex’ler, 40 yıl ve üzeri ömre dahi sahip olabildiğinden bir kültür de oluşturabiliyorlar, kuşaktan nesile gelişiyorlardı.

Tabii bu çalışma, bilim dünyasında ufak çaplı bir tartışmaya da neden oldu. Kimi bilim insanları, T-Rex’lerin bilhassa alet kullanabilme kapasitesi kadar zeki oldukları argümanını abartılı buldu.

Başa dön tuşu