Mikroskobun Öğrenince Çok Şaşıracağınız İcat Edilme Nedeni

Günümüzde bilim insanları tarafından birçok alanda kullanılan mikroskop, hastalıkları keşfetmemizde, yeni teknolojiler elde etmemizde ve bunun üzere sayısız formlarda bizlere faydalı buluşlar sağlıyor. Pekala, hepimizin bildiği mikroskop sanki birinci olarak kimin aklına geldi ve ne için kullanıldı? Gelin daima birlikte bakalım.

Tahmin edilenin tersine mikroskobu birinci kullanan beşerler, bilim insanı değildi. Emekçilerdi. 17. Yüzyılda Hollandalı Antonie van Leeuwenhoek (“Mikrobiyolojinin babası” olarak da bilinir), mikroskobu birinci icat eden kişidir. Kendisi bir kumaş tüccarı olduğu için aldığı kumaşlardaki küçük yırtıkları ve kalitesini denetim etmek hedefiyle bu türlü bir alet icat etti.

Leeuwenhoek, icat ettiği bu mikroskoba diğer modüller ekleyerek insanoğlu için yeni bir çağın kapılarını açtı. Mikroskop ile artık Kökbacaklılar ve kan hücrelerinin gizemli dünyasını gözlemleyebiliyorduk.

1882 yılında Robert Koch, bu icat edilen mikroskop ile bakterileri inceleyerek, verem ve kolera üzere hastalıkların gerisindeki bakterileri keşfedip sayısız hayat kurtarmıştır. 1930 yılında elektron mikroskobu icat edildi ve bilim, bir düzey daha öteye taşındı. Artık bilim insanları, virüsler ve daha küçük şeyleri (örneğin hidrojen atomu gibi) çok rahat inceleyebiliyorlardı.

Günümüzde, her yıl 8 milyar dolar mikroskop harcaması yapılıyor. Kumaş yırtıklarını tespit edip kar getireceği planlanan icat, günümüzde milyar dolarlar kazandırıyor. Küçük çaplı işlerin büyük geri dönüşleri var üzere gözüküyor. 🙂

Başa dön tuşu