Hindistan, Başarısız Olan Ay Görevini Tekrar Deneyecek

Hindistan, geçen haftaki lansmanın iptal olmasına sebep olan besbelli bir yakıt kaçağının akabinde Ay’a bir uzay aracı göndermek için ikinci bir teşebbüste bulunacak. Vazife başarılı giderse Güney Asya ülkesi; ABD, Rusya ve Çin’den sonra Ay’a uzay aracı gönderen 4. ülke olacak.

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO), Chandrayaan-2 isimli uzay aracını Ay’a fırlatmak için daha evvel de bir teşebbüste bulunmuştu. Teknik bir aksaklık sebebiyle iptal edilen fırlatmadan sonra yeni fırlatmanın tarihi verildi. Chandrayaan-2, bu pazartesi günü, “Şimdi hiç olmadığı kadar güçlü!” sloganıyla Ay’a gönderilecek.

İlk fırlatma teşebbüsünde, fırlatmadan yaklaşık bir saat evvel teknik mani olarak nitelendirilen sorunlar ortaya çıktı. ISRO yetkilileri, bu problemlerin yakıt sızıntısı olduğunu belirtti. ISRO, şimdiki açıklamalarında bu sorunun çözüldüğünü, fırlatma için provaların çok başarılı geçtiğini ve Ay’a gidiş için rastgele bir pürüzün kalmadığını söyledi. Chandrayaan-2, Hindistan'ın en güçlü roketi olan Geosynchronous Satellite Launch Vehicle (GSLV) MkIII'nin üzerinde Ay’a fırlatılacak.

Uzmanlar, uzay misyonlarında başarısızlıkların beklendiği ve projeyi tehlikeye atabilecek riskler almak yerine, fırlatmanın ertelenmesini çok daha âlâ bir karar olarak değerlendiriyorlar. Observer Research Foundation’ın Yeni Delhi’deki fikir kuruluşu Tanker’ın uzay siyaseti lideri Rajeswari Pillai Rajagopalan, AFP’ye verdiği demeçte, “Chandrayaan-2 üzere bu kadar argümanlı ve itibarlı bir misyonda, küçücük bir kusur tespit edilse bile kimse yaşama bahtına sahip olamaz” açıklamasında bulundu. Eski NASA çalışanı Kumar Krishen ise, Hindistan'ın Chandrayaan-2 üzere savlı projeler üstlendiği için övülmesi gerektiğini söyledi. Krishen, AFP'ye verdiği demeçte, “Geçmişte pek çok sistem başarısız olduğu ve birçok insan hayatını kaybettiği için uzay araştırmalarının riskli olduğunu aklımızda tutmalıyız” dedi.

Chandrayaan-2, Hindistan’ı uzay konusunda itibarlı bir pozisyona getirmenin yanı sıra düşük maliyeti ile de dikkatleri üzerinde çekiyor. Bu uzay misyonu için yalnızca 140 milyon dolar harcandı. Öbür ülkelerin milyarlarca dolar paralar harcadığını düşünürsek sahiden epey düşük maliyetli bir iş olduğu gerçek. Ayrıca Chandrayaan-2 ve bir bütün olarak Hindistan'ın uzay programı, Hindistan’da bir ulusal gurur kaynağı hâline geldi. Başbakan Narendra Modi, 2022 yılına kadar mürettebatlı bir uzay misyonu başlatmak için savlı bir plan oluşturduklarını ve Hindistan’ın ticari uydu ve yörünge muahedeleri yapmayı umduğunu belirtti.

Chandrayaan-2'yi taşıyan roket, Andhra Pradesh eyaletinin güneyindeki kıyıya yakın bir ada olan Sriharikota'daki Satish Dhawan Uzay Merkezi'nden fırlatılacak. Uzay aracı, neredeyse büsbütün Hindistan’da tasarlanmış. Chandrayaan-2’nin Ay’ı bir yıl boyunca çevrelemesi, yüzeyini görüntülemesini ve atmosferini incelemesi planlanıyor. Uzay aracı, Ay’da su işaretlerini ve Güneş sisteminin fosil kayıtlarını arayacak.

Başa dön tuşu