50 Yıl Önce Ortadan Kaybolan Apollo 10 Ay Modülü Bulundu

Astronomlar Apollo 11’in inişini test etmek için 50 yıl evvel uzaya gönderdikleri Apollo 10’u bulduklarına inanıyor.

Üç astronottan ikisi bu modüle binmiş ve Ay’ın yüzeyinden 15,24 km üst çıktıktan sonra komut modülüne geri dönmüştü. Bunun akabinde Apollo 10 vazifesini tamamlamış ve uzayın derinliklerine yollanmıştı.

Royal Astronomical Society’den Nick Howes, modülün bulunduğu konusunda emin olduğunu, sadece onu gidip getirmek gerektiğini belirtti. Howes ayrıyeten modülü 2011 yılında aramaya başladığını belirtti ve modülü bulma ihtimalinin 235 milyonda 1 olduğunu söyledi. Howes ve astronomlardan oluşan bir grup, terabyte’larca radar verisini inceleyerek Snoopy olduğunu düşündükleri bir sonuca ulaştı.

Howes, araştırmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Onu bulduğumuza %98 eminim. Biri gidip onu getirene kadar maalesef %100 emin olamıyorum. Biri çok yakınına gidip çok ayrıntılı bir radar taraması alana kadar emin olamayız” tabirlerini kullandı.

Araştırmanın başı Nick Howes, Snoopy modülünü Dünya’ya getirme konusunda Elon Musk’ın ona yardımcı olabileceğini düşündüğünü belirtti. Apollo konusunda dünya üzerindeki en meraklı insanlardan biri olduğuna da dikkat çeken Howes’un bu davetine Elon Musk’tan nasıl bir cevap geleceğiyse merak konusu.

Başa dön tuşu