Yapay Zeka Artık PTSD’yi Tespit Edebiliyor

Travma sonrası gerilim bozukluğu (PTSD), yıllardır en sıkıntı tespit edilen ruhsal his durum bozuklukları ortasında yer alıyor. Klasik teğe bir klinik görüşmeler, bu hastalığın tespitinde çok da başarılı değil. Bu durumun iki sebebi var. Birincisi, terapiyle misyonlu bireyler önyargılı olabiliyor. İkincisi de PTSD’den muzdarip olan bireyler semptomlarını baskılayabiliyor.

New York Üniversitesi’nden araştırmacılar, yapay zeka sayesinde objektif olarak PTSD teşhisi gerçekleştirmeyi başardıklarını açıkladılar. Yapay zeka, konuşma tertibine bakarak bir bireyde PTSD olup olmadığını anlayabiliyor. SRI International ile birlikte yapılan araştırma, Depression and Anxiety mecmuasında yayımlandı.

The New York Times’ın haberine nazaran, SRI ve NYU beş yıl boyunca bu ses tahlil programı üzerinde çalıştı. İnsan sesini anlayabilen yapay zeka, PTSD işaretlerini ve hislerini da fark edebiliyor. Bu uygulama, otomatik müşteri hizmeti programlarına öfkeli müşteriler ile başa çıkmayı öğreten yazılımın bir gibisi. Yapay zeka, sesteki insan kulağının algılayamadığı dalgalanmaları da yakalayabiliyor ve %89 üzere epey yüksek bir teşhis başarısına sahip.

Araştırmada savaş alanını görmüş 129 gazi ile birlikte çalışıldı ve yaklaşık 40 bin konuşma örneği toplandı. Bu sesler yapay zekaya PTSD ile ilişiği bulunan ses değişimlerini öğrenme talihi verdi. Daha yavaş ve monoton konuşan şahıslarda ve daha kısa ton aralığı kullanan insanlarda PTSD olması ihtimalinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Yapay zeka sesteki ufak değişiklikleri, boğaz kaslarındaki hareketi ve lisanın dudaklara değip değmemesini de tespit edebiliyor.

Araştırmacılardan Charles Marmar, sonuçlara epeyce şaşırdıklarını ve beklediklerinden farklı bir yapıyla karşılaştıklarını belirtiyor. PTSD hastalarının sakin ve yavaş konuşmasını da PTSD hastalarında görülen tepkisizliğe bağlıyor.

Programın eğitiminde yalnızca erkek sesleri kullanıldığı için şu anda sistem sadece erkeklerde işe yarıyor lakin gelecekte kendini kesinlikle geliştirecek ve bayan askerlere de yardımcı olmakta kullanılabilecek hale gelecek.

Başa dön tuşu