Spotify Uygulama İçi Satın Alma Özelliği Getirmeyi Planlıyor!

Spotify, Avrupa’daki kullanıcılarına uygulama içi satın alma imkanı sunma kararı aldı. Mart ayı itibariyle, Avrupa’daki Spotify kullanıcıları, müzik akışı uygulaması üzerinden sesli kitaplar ve abonelik planları gibi içerikleri doğrudan satın alabilecekler. Bu değişiklik, Dijital Piyasalar Yasası’nın (DMA) etkisi altında gerçekleşti.

Uygulama içi satın alma seçeneği, Apple ile yaşanan ücret anlaşmazlıkları çerçevesinde Spotify için önemli bir adım. Şirket, bu ücretlerin ek maliyetleri dengelemek adına aylık abonelik ücretlerini artırmak zorunda kaldığını belirtiyor.

Spotify’in ABD’de işlem gören hisseleri, duyurunun ardından yaklaşık %2 oranında bir artış kaydetti.

Spotify, Apple’ın uzun süredir eleştirdiği politikalarına karşı hayal kırıklığını dile getirerek, DMA’nın AB’deki fırsatları ve daha uygun ödeme seçeneklerini müşterilere sunma potansiyelini vurguladı.

Öte yandan Salı günü Apple, Londra’da 1.500’den fazla uygulama geliştiricisi adına açılan bir dava üzerine 1 milyar dolarlık tazminat talebini reddetmeye çalıştı.

Spotify Dinleme Geçmişi Nasıl Görüntülenir ve Silinir?
NASIL YAPILIR

Spotify Dinleme Geçmişi Nasıl Görüntülenir ve Silinir?

İçerisinde milyonlarca müzik ve podcast barındıran Spotify, her geçen gün daha da popüler hale gelmekte. Müzik ve podcast’in paylaşıldığı platformda binlerce sanatçı, eğitmen milyonlarca şarkı ve podcast bulunuyor.

Meta Platform CEO’su Mark Zuckerberg dahil birçok isim, Apple’ın App Store politikalarını ücret yapısı ve çıkar çatışması bakımından eleştirdi. Bu gelişmelerin ardından Meta, daha rekabetçi dağıtım yöntemleri ve geliştiricilere destek açısından çaba harcanması gerektiğini ifade de etti.

Başa dön tuşu