Çöpçatanlık Uygulamalarında Algoritmayı Sıfırlayabilirsiniz

Günümüzde yeni bir bağ arayışındaki pek çok insan bahtını ya Instagram DM’lerinde ya da çöpçatanlık uygulamalarında arıyor. Instagram DM’lerinde tek talihiniz karşınızdakine alev ya da limon emojisi atmakken diğer uygulamalardaysa karşınızdakileri fotoğraflarınız ve ilgi alanlarınızla etkileme bahtınız var.

Ancak kimi vakit ne kadar uğraşırsanız uğraşın aradığınız tıpta biriyle eşleşemiyorsunuz. Hatta bazen yıllarca uygulamayı kullanıp hiç kimseyle eşleşemeyen kullanıcılar bile var. Pekala ya tüm bunları atlatıp aradığınız beşerlerle eşleşmenizin bir yolu olduğunu söylesek?

Öncelikle bu uygulamaların algoritmalarına bir göz atalım

Tinder, Bumble, Hinge ve öbürleri, aslında çabucak hemen tüm çöpçatanlık uygulamaları emsal bir algoritma üzerine şurası. Bu sistem uygulamaya kaydolurken sizin tercihlerinizi ve ilgi alanlarınızı öğreniyor. Ayrıyeten uygulamaya kaydolduktan sonra karşınıza çıkan birinci profiller de sizin tercihlerinizin belirlenmesinde büyük rol oynuyor. Bu biçim platformlarda algoritma genellikle size puan veriyor. Örnek vermek gerekirse başlangıçta 0 puanınız olduğunu düşünelim. Bir kullanıcı sizin profilinizi incelediğinde 1 puan, sizi sağa kaydırdığındaysa (eşlemek istediğinde) 2 puan kazanıyorsunuz. Öteki bir kullanıcı sizi sola kaydırdığındaysa (eşleşmek istemediğinde) 1 puan kaybediyorsunuz.

Algoritma bu üslup bir puanlama sistemiyle günün sonunda ne kadar tanınan olduğunuza nazaran sizi daha fazla kullanıcıya öneriyor ya da önermiyor. Alışılmış bu puanlamaya ek olarak puanı çok yüksek olan bir kullanıcının sizi sağa kaydırması da size daha fazla puan kazandırıyor. Yani özetle puanınız ne kadar yüksekse eşleşme bulma bahtınız o kadar artıyor. Doğal olarak puanınız da artıyor. Puanınız düşük olduğunda da içinden çıkılmaz bir döngüde sıkışıp kalıyorsunuz.

Peki bu puanları nasıl kazanacaksınız?

Tabii durum bu türlü olunca sizin tek yapmanız gerekenin başka kullanıcılara kıyasla daha ilgi cazip ve özgün olmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bunun içinse dikkat cazip fotoğraflar, ilgi çeken bir biyografi ve müzik zevkiniz üzere kendinizi yansıtacak ayrıntıları profilinize ekliyorsunuz ve kaydırmaya başlıyorsunuz. Ortadan aylar geçiyor lakin bir türlü eşleşemiyorsunuz. Bunun nedeniyse siz ne kadar dikkat alımlı olduğunuzu düşünseniz de aslında karşınızdaki kullanıcılara nazaran siz sıradansınız.

Peki bu durumda ne yapmanız gerek? 30 yaşındaki Philadelphia’lı yazılımcı Jeremy, bu durumun tahlilini bulduğunu sav ediyor. The Verge’ün podcastine konuk olan Jeremy, profilini sıradan ve genel bir hale dönüştürdüğünü, komik bir fotoğrafla birlikte kendi hakkında mümkün olduğunca az bilgi paylaştığını ve garip bir formda eşleşmelerinin arttığını iddia ediyor.

Jeremy’e nazaran kullandığı bu formül onun puanlarını arttırırken algoritmanın kendisi hakkında tanımladığı özelliklerin de sıfırlanmasını sağlıyor. Bir müddet bu halde alakalı ya da alakasız bireylerle eşleştikten sonra Jeremy eski profiline döndüğünü ve bu sefer hakikaten ilgi alanlarıyla uyumlu eşleşmeler aldığını belirtiyor.

Tabii ki bu biçim uygulamalarda eşleşmelerin tamamı algoritma tarafından gerçekleşiyor ve şayet ne yaptığınızı biliyorsanız algoritmanın sizin hakkınızdaki datalarını sıfırlayabilir ve yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

Başa dön tuşu