Bilim İnsanları, Deja Reve’yi Buldu

En sonunda bilim insanları, birçok kişinin hayatında birkaç sefer deneyimlemiş olabileceği değişik bir fenomenin ismini koydu. Déjà rêvé ismi verilen bu fenomen, déjà vu’nun daha farklı bir hali. Daha evvel yaşadığınızı düşündüğünüz bir anı tekrar yaşama olarak isimlendirilen déjà vu’nun bilakis déjà rêvé, daha evvel gördüğünüz bir rüyayı, uyanıkken tekrar tecrübeyle durumuna deniliyor.

Daha evvel duşta görülme, hayal etme üzere manalara gelen déjà rêvé’nin daha öncelerde déjà vu ile karıştırıldığı düşünülüyor. Fakat 2018’de gerçekleştirilen Brain Stimulation çalışmasında araştırmacılar bu durumun, anlayış ve “deneyimsel fenomenler” alanındaki dağarcık eksikliğinden kaynaklandığını söz ediyor.

Fransız grup, déjà rêvé konusunda deneyler yaparken birebir vakitte geçmiş 60 yılda yapılan deneyleri de kıymetlendirdi. Deneklerin hepsi, kısmi epilepsiden muzdaripti ve hepsi, geçmişte nöbetleri sırasında bir çeşit déjà rêvé deneyimlediğini söyledi. Deneye razı gösteren deneklerin beyinlerinin çeşitli bölgelerine, elektriksel beyin uyarımları uygulandı ve tüm olağandışı yansılar kaydedildi. Bu sayede bilim insanları, bu fenomen sırasında beynin hangi bölgelerinin faal rol oynadığını gözlemleyebilecekti.

Araştırmacılar, yalnızca ihtarım ve déjà rêvé’yi tespit etmekle kalmadı, ayrıyeten üç farklı kategoriye sınıflandırdı:

  1. Aralıklı (Episodic-like) déjà rêvé: En açık biçimi. Temel olarak, déjà rêvé’nin rastgele bir formu gerçek, spesifik düş olarak işaret edilebilir.
  2. Aşina (Familiarty-like) déjà rêvé: ‘Bulanık’ biçimi. Bu çeşit, bir rüyayı tekrar deneyimleme ile kontaklı. Fakat hangi düş yahut ne vakit görülen bir hayal olduğu muhakkak olmayan düşler.
  3. Hayali etaptaki déjà rêvé: En gizemli hali. Duşun içerisinde bulunma hissiyle temaslı.

Bu çalışmanın araştırması, ileri epilepsi tedavisine ve deneyimsel fenomenler hakkındaki eğitimlere yardımcı olabilir. Bahisle ilgili farklı bilgiler için aşağıdaki görüntüyü izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu