Dünya’yı Bambaşka Bir Yörüngeye Taşımak Mümkün mü?

Beş milyar yıl içerisinde güneşin gücü tükenecek ve büyük olasılıkla Dünya'yı içine çekecek biçimde genişleyecek. Bundan daha acil bir tehdit ise global ısınma. Bunlara tahlil olarak Dünyayı daha geniş bir yörüngeye taşıyabiliriz ve ister inanın ister inanmayın bu teoride mümkün.

Elektrikli iticiler

Aslında Dünya’yı esasen yörüngesinden hareket ettiriyorduk. Her bir roket Dünya’yı terk ettiğinde, Dünya’nın yörüngesinin aksisi istikametinde küçük bir itiş gerçekleşiyor. Şanslıyız ki bu itişin tesiri epeyce küçük.

SpaceX’in Falcon Heavy roketi şu anda en güçlü roket. Dünya’nın yörüngesini Mars’a taşımak için bunun 300.000.000.000 milyar katı bir güce muhtaçlığımız var. Bu güçte bir roket için gerekli malzemeler de Dünya’nın %85’ini kapsıyor.

Işık

Işığın momentuma sahip olup kütlesi olmamasıyla birlikte, bir ışık kaynağıyla da bunu gerçekleştirebiliriz. Gerekli güç Güneş’ten alınır ve bu sayede Dünya’nın kütlesinde de değişme olmaz. Fakat bunun gerçekleşmesi için 300.000.000 milyar yıl gerekiyor.

Ancak ışık, Dünya’nın yanına yerleştirilmiş bir güneş yelkenlisi ile direkt Güneş’ten Dünya’ya da yansıtılabilir. Araştırmacılar, bir milyar yıllık vakit çizelgesindeki yörüngesel değişimi elde etmek için Dünya çapından 19 kat daha büyük bir yansıtıcı diske gereksinim duyulduğunu söyledi.

Sonuç

Gelecekte dev uzay yapıları yahut muhteşem güçlü lazerler inşa etmeyi başarırsak, ışıktan yararlanmak anahtar olabilir. Bunlar uzay araştırmaları için de kullanılabilir.

Fakat teorik olarak mümkün olsa da ve bir gün teknik olarak mümkün olacaksa bile, gezegen yerine canlıları öbür gezegenlere taşımak daha mantıklı ve kolay olabilir. Ne de olsa öbür gezegenlerin yüzeyine iniş yapmışlığımız var.

Dünya’yı hareket ettirmenin zorluğu göz önünde bulundurulunca, Mars’ta kolonileşmek, yaşanabilir hale getirmek ve Dünya nüfusunu vakit içinde oraya taşımak daha kolay üzere görünüyor.

Başa dön tuşu