Apple İlk Çeyrek Raporlarını Açıkladı: iPhone Satışlarında Rekor!

Apple mali çeyrek sonuçlarını açıkladı ve sonuçlar görünüşe göre analistlerin beklediğinden daha iyi. Apple, Ocak ve Mart 2023 arasında 94,8 milyar dolar gelir elde ederken, bu rakam geçen yılki 97,2 milyar dolara göre %3 düşüş gösterdi.

Şirket yılın ilk üç aylık döneminde rekor iPhone satışı ve App Store, Apple Music, Apple Pay ve iCloud gibi hizmetlerde tüm zamanların rekorunu kırdı.

Hindistan, Endonezya ve Türkiye’de iPhone Satışları Arttı

Apple İlk Çeyrek Raporlarını Açıkladı: iPhone Satışlarında Rekor!

Yıllık bazda yaşanan düşüş temel olarak Mac ve iPad satışlarının düşük performans göstermesinden kaynaklandı. iPhone geliri bir önceki yıla göre %2 artarak 51,3 milyar dolar oldu ve Hindistan, Endonezya ve Türkiye gibi bazı gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda yıllık bazda iki katına çıktı.

Apple servisleri şu anda 975 milyon ücretli aboneliğe sahip ve bu rakam 2022 yılına vitrinbet kıyasla 150 milyon daha fazla. Rapor ayrıca aktif cihaz sayısının 2 milyarın üzerinde olduğunu da ortaya koyuyor.

Tim Cook, şirketin “2030 yılına kadar karbon nötr ürünler ve tedarik zincirleri oluşturma yolunda büyük ilerleme” de dâhil olmak üzere uzun vadede yatırım yapmaya devam edeceğini açıkladı. CEO, Apple’ın 28,6 milyar dolarlık işletme nakit akışının 23 milyar dolarını hissedarlara ödediğini ve üst üste on birinci yılda da üç aylık temettünün arttırıldığını sözlerine ekledi.

Apple'ı Bekleyen Tehlike: iPhone 15 Avrupa'da Satışa Sunulmayabilir!
TEKNOLOJİ

Apple’ı Bekleyen Tehlike: iPhone 15 Avrupa’da Satışa Sunulmayabilir!

Eğer bir teknoloji meraklısıysanız Apple ekosisteminin kendine özgün bir şekilde ilerlediğini biliyorsunuzdur. Fakat son yıllarda Apple, özellikle de Lightning bağlantı kablosu söz konusu olduğunda, rekabete aykırı davranışları nedeniyle ağır eleştirilere maruz kaldı.

Apple ve Google'dan Yeni Proje: İstenmeyen Takiplere Son!
TEKNOLOJİ

Apple ve Google’dan Yeni Proje: İstenmeyen Takiplere Son!

Bugün Apple ve Google, iOS ve Android platformları arasında çalışacak AirTag ve diğer eşya takip aksesuarları ile istenmeyen takibi ele alacak bir endüstri spesifikasyonu girişimini duyurdu.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu