NASA Astronotunun Çektiği, Nefes Kesici Dünya Videosu

Uzayda ömür, bizim bildiğimiz halinden epey farklı. Buradaki üzere bir yer çekiminin olmaması akla birinci gelen farklılık olsa da uzayda gün kavramı da pek yok. Biz günü, gezegenimiz kendi ekseni etrafında döndükçe algılıyoruz. Memleketler arası Uzay İstasyonu, 24 saatlik süreçte Dünya etrafında düzinelerce çeşit atıyor. Haliyle astronotlar için durum biraz farklı oluyor. ISS, bu durumu süper bir görüntü yardımıyla gösteriyor.

NASA, görüntünün astronot Nick Hauge tarafından çekildiğini belirtiyor. Görüntüde, istasyonun gezegen etrafında yarım saatte attığı çeşit bir dakikaya sıkıştırılmış durumda.

ISS, tam bir tipi 90 dakika civarında bir müddette tamamlıyor. Astronotlar günde yaklaşık 16 kere gün doğumuna şahit oluyor. Uzay istasyonu çalışanları, çok sıkı bir takvime uyuyorlar, böylelikle yerdeki ünitelerle ahenkleri kaybolmuyor.

NASA, sık sık uzaydan yayın yapıyor ve uzaydan çekilen imajları de kamuoyuna sunuyor.

Hauge bu yılın başlarında Uluslarrası Uzay İstasyonu’na gitmişti. Astronot, istasyonun gerçekleştireceği 60. Keşif vazifesinde görev alacak. Vazife, temmuz ayında başlayacak. Kelam konusu görüntüyü çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu