Microsoft Uygulamalarının Başı Yeni Bir Malware ile Dertte

İşletim sistemlerine özel olarak hazırlanan ve kullanıcıların datalarını çalma yahut yalnızca aygıtlara ziyan verme maksadı taşıyan makus gayeli yazılımların önüne geçmek için yazılım devleri, kendi antivirüs yazılım muhafaza uygulamalarını geliştiriyor.

Microsoft'tan gelen bir açıklamaya göreyse yeni keşfedilen ziyanlı bir yazılım, Windows'un kendi temel uygulamalarının kodlarının içerisine sızıyor ve kendisini fark ettirmeden makûs emellerini gerçekleştiriyor.

Silikon Vadisi devi Microsoft'un tanınan işletim sistemi Windows'u maksat alan bu makus gayeli yazılım, Microsoft'un kendi servislerinin içerisine yerleşiyor ve kullanıcıların önüne istenmeyen reklamları zorla çıkarıyor.

Bugüne kadar bu makûs maksatlı yazılımdan etkilendiği keşfedilen uygulamaların Microsoft News, Outlook ve birkaç Microsoft oyunu olduğu belirtiliyor. Yazılımın tesir alanının ise dünya çapında olduğu ve kullanıcıların karşısına da özellikle kötü emeller içeren reklamların çıkarıldığı kaydediliyor.

Kullanıcıların karşısına çıkarılan reklamların kaynağının Hong Kong merkezli Fiber-Ads ve Clockfollow isimli platformlar olduğu ve bu iki platformun idarelerinin de birebir bireylerden oluştuğu söyleniyor. Ayrıyeten araştırma şirketi, bu yazılımın sırf 1 yılda 100 milyondan fazla reklam gösterdiğini belirtiyor.

Kötü maksatlı yazılımın, yalnızca reklam göstermekle kalmadığı birebir vakitte kullanıcının aygıtını siber hücumları gerçekleştirmek için siber hatalılara para karşılığı sattığı da dikkat çekenler ortasında.

Başa dön tuşu