Microsoft, OneDrive’a Ekstra Güvenlik Adımları Ekliyor

Microsoft, OneDrive servisinde güvenlik kaygısı sebebiyle kullanmaktan kaçınan potansiyel kullanıcıların dikkatini çekebilmek için kimi değişiklikler yaptı. Şirket, ayrıyeten Office 365 kullanıcıları için fiyatlandırmasında ve depolama alanında da çeşitli düzenlemelere gitti lakin en çok dikkat çeken şey, güvenlikte yapılan değişiklikler oldu.

Microsoft’a nazaran OneDrive, özel bir depolama alanı olan OneDrive Personal Vault içerisinde data depolayabilme özelliğiyle geliyor. Personal Vault (Kişisel Depo) içerisindeki bilgiye ulaşmak için ek doğrulama adımları da gerekiyor.

Microsoft tarafından yapılan açıklamada fazladan eklenen doğrulama adımı ortasında parmak izi, yüz tanıma, PIN, e-posta ya kısa bildiriyle gönderilecek kod üzere tedbirler bulunuyor. Ayrıyeten Personal Vault, Microsoft Authenticator uygulaması vasıtasıyla da açılabiliyor.

Dosyalar, geçiş sırasında ya da kalanında şifreli olarak saklanıyor. Personal Vault evrakları, kendi bilgisayarınızda bulunan BitLocker ile şifrelenmiş bölgeden kopyalanıyor. Personal Vault, ayrıyeten “inaktif” olarak geçen bir mühlet sonrasında aygıtı da yine kilitliyor. Bu servis, birinci olarak Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’da kullanıcıların hizmetine sunulacak akabinde yıl sonuna kadar her yerde etkin hâle getirilecek.

OneDrive’ın ülkemizdeki fiyatlandırmasına bakıldığında aylık 9 TL karşılığında 50 GB depolama alanı sunuyor. Office 365 Ferdi seçeneğinde yılda 359,99 TL’ye 1 TB’lık bir depolama seçeneği sağlıyor. Office 365 Mesken seçeneğindeyse yıllık 479,99 TL’ye kişi başı 1 TB olmak üzere 6 TB’lık depolama seçeneği sunuyor.

Başa dön tuşu