Eğitim Bilişim Ağı (EBA) hakkında her şey!

Çin’den dünyaya yayılan ve tüm Avrupa’yı tesiri altına alan koronavirüs, geçtiğimiz günlerde ülkemize de geldi. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca olay sayısının 5 olduğunu açıklarken, bir dizi tedbirler de alındı. Bu tedbir paketi içerisinde spor karşılaşmalarının seyircisiz oynanması, birinci, orta derece ve liselerin bir hafta tatili, üniversitelerin üç hafta tatili yer aldı. Okulların tatil haberinin akabinde bir de eğitimin online formda sürdürüleceği açıklanırken, bunun Eğitim Bilişim Ağı yani EBA üzerinden olacağı belirtildi. Bu açıklamaların akabinde ise öğrenci ve velilerin başlarında birebir soru belirdi: EBA nedir? Sisteme nasıl giriş yapılır ve nasıl kullanılır? İşte Eğitim Bilişim Ağı (EBA) hakkında her şey!

EBA’ya nasıl erişilir?

Eğitim Bilişim Ağına erişmenin birinci yolu, eba.gov.tr adresine girmektir. Bunun yanı sıra akıllı telefonlarınızdan sitenin uygulamasını indirebilir ve bu formda de erişim sağlayabilirsiniz. Platforma öğretmen, öğrenci yahut veli olarak giriş yapılabiliyor.

Öğrenci olarak giriş yapmak için EBA Giriş ekranında Öğrenci-EBA yolunu izlemeniz kâfi olacaktır. Öğretmen olarak giriş yapmak istiyorsanız yeniden EBA Giriş ekranından MEBBİS yahut E-Devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Veli olarak giriş yapmak için ise “Veli” kısmına tıklamanız kâfi olacaktır. Buradan yeniden E-Devlet üzerinden sisteme giriş yapacaksınız.

Öğrencileri ne bekliyor?

Çeşitli kaynaklar, soru bankaları, denetimden geçirilmiş oyunlarla bir arada tüm derslere tek noktadan erişim öğrencilerin hizmetine sunuluyor. Bununla birlikte özelleştirilmiş takvim, toplumsal paylaşımlar, raporlar ve derslerde öğrenilenleri tekrar etme üzere imkanlar da yer alıyor.

Öğrencileri ne bekliyor?

Ödev, aktiflik, tartışma ve projeleri öğrencilere gönderme imkanı, öğrenciyi izleme ve destekleme, mesleksel bilgi ve hünerleri geliştirmek için yayınlanan çeşitli kurslar, öğretmenlere yönelik bulunan kaynaklar da öğretmenlerin hizmetine sunuluyor.

Velileri ne bekliyor?

Çocuğun imtihan takvimi, çocuğun gelişimini takip etme, performans raporları, öğrencinin EBA’yı ne kadar faal kullandığını görme imkanı üzere şeyler ise velileri bekliyor.

Başa dön tuşu