Kidolog, aile teknolojilerinde küresel marka olma yolunda

Aile teknolojisi alanında Türkiye’nin birinci ve tek Unicorn ’u olma vizyonuyla süratli büyümesini sürdüren Kidolog, 600.000 $ yeni yatırım cinsiyle şirketin bedelini 7,5 M$ (~140 M ₺) ’a çıkarmıştır. Bu sayede Temmuz 2021’de 3 M ₺’lik peşin yatırım yapan Kidolog, değerlemesini yaklaşık 50 kat arttırarak Türk girişimcilik ekosistemlerinde önemli başarılara imza atmıştır.Türkiye’nin son yıllardaki en süratli büyüyen teşebbüslerinden biri olan Kidolog, 600.000 $ a yaptığı büyük yatırım cinsini tamamlamıştır. Ortalarında Founder One, TT Ventures ve Ceyda Düvenci ’nin de bulunduğu 10’un üzerinde yeni yatırımcının yer aldığı bir yatırım tipi düzenlenmiştir. Bu yatırım çeşidine tüm eski yatırımcıları dahil olmuştur. Bu yatırım çeşidi şirketin bedelini 7,5 M $ (140 M ₺) ’a yükseltmiştir.

Online ebeveyn ve çocuk danışmanlığı alanında da 600’e yakın danışmanıyla birlikte faaliyet gösteren Kidolog, bu yeni yatırımı ile yurt içi ve yurt dışı büyümesini hızlandırmayı planlamaktadır. Kidolog, aile teknolojisi alanında Türkiye’nin birinci Unicorn’u olmak ve ülkedeki yeni iş alanlarında organik ve inorganik büyüme fırsatlarını takip etmekte, çeşitli proje ve uygulamalar ile çocuk gelişimi alanında geliştirmek vizyonu ile çalışmaya devam edecektir. İkinci evre olarak ise İngiltere’nin akabinde Amerika ve Almanya üzere pazarlarda İngilizce ve Almanca danışmanlık hizmetlerini devreye almayı planlamaktadır. 

KÜRESEL ATILIM DEVRİNİN BAŞLANGICI

Kidolog Kurucu Ortağı ve birebir vakitte Kidolog’un CEO’su olan Eray Uğurelli, kelam konusu yatırım çeşidinin şirket için kıymetli bir büyüme devrinin başlangıcı olacağını söylemiştir. Eray Uğurelli, 2021 yılı şubat ayında 15.000 ₺ sermaye ile kurduğumuz Kidolog, 2 yıldan kısa bir müddette yaklaşık 140 M ₺ değerlemeye ulaştığını bildirmiştir.

Ebeveynlerin en çok bilgi edinmek istedikleri bahsin ‘’çocuklarda iki yaş sendromu’’ olduğunu bildirmektedir. Aslında bu, çocukların gelişimini çok hoş özetleyen bir metafor. Çocukların ikinci yıldan sonraki gelişimi, markanın geleceği için de belirleyici rol oynamakta. Bu nedenle, bu yatırım tipi ile Kidolog için 2023’ü öngörmekteyiz. Bunu global çıkış aşamamızın başlangıcı olarak görmekteyiz. Mühendislerimiz ve yazılımcılarımız tarafından geliştirilen alt yapı ile yalnızca Türkiye’nin değil, dünyada önde gelen mesken teknolojileri ortasında da yerimizi alacağız.’’ biçiminde tabir etmiştir.

YENİ YATIRIMCILARLA, UNICORN SEYAHATİ

Bu süreçteki kilit yatırımcıların da Kidolog ailesine dahil edildiğini kaydeden Uğurelli, tabirini şu halde sürdürdü: ‘’Alesta Yatırım ile 10’dan fazla yeni yatırımcımız bu kıssanın bir modülü olmayı seçti. Komitede Türkiye startup ekosisteminin büyük isimleri Faruk Eczacıbaşı ve Sina Afra üzere isimler yer almakta. İş bankası bünyesindeki Maxis Teşebbüs Sermayesi Portföy tarafından yönetilen ‘’etki yatırım fonu’’ Funder One, Türk Telekom’un kurumsal teşebbüs sermayesi şirketi TT Ventures, Türkiye’nin önde gelen inovasyon merkezlerinin İTÜ ARI ve Kumkaya Makina üzere önder kurumların yanı sıra Ceyda Düvenci, Yiğit Çavuşoğlu, Emre Gerçek ve Sercan Akkaş üzere ferdî yatırımcıların da iştiraki ile birlikte, maksadımız Türkiye’nin aile teknolojileri alanındaki birinci Unicorn’u olmaktır. ‘’

YATIRIMCILARDAN KİDOLOG’A TAM DAYANAK

Escort Teknoloji Yatırım Lideri İbrahim Özer’de mevzuya kadar açıklama yaptı. Açıklamasında, ‘’ İştirakimiz Alesta Yatırım birinci yatırımcısını faaliyete geçirdi. Yeni yatırımımızdan bu yana Türkiye’de ve dünyada bir aile olarak sahip olduğumuz Kidolog’un gücüyle, teknoloji kesiminin en savlı markalarından biri olacağımıza inanmaktayız. En son yatırım tipinde Kidolog yatırımcılarına katılan Founder One, Yatırım Komitesi Lideri ve Üyesi Ali Şahin, ‘’ Hem yarattığı tesir hem de gücü ile grubunu desteklemekten memnunluk duyduğumuz bir bir teşebbüs olan Kidolog’da tıpkı vakitte yaptığımız birinci yatırım olma özelliğini taşımaktadır.’’ halinde tabirini tamamladı.

‘’ GELECEĞİN YILDIZLARI ’’ DA AVRUPA ARASINDA

Alesta 2021’de kuruluşunun çabucak akabinde 3 M ₺ tohum öncesi yatırım alan, akabinde sırasıyla 10 M ₺ ve 30 M ₺ değerlendirmeler üzerinden iki yatırım çeşidini tamamlamıştır. Kidolog, geçen sene Endeavor BTF, Turkish Collective ve G4A Turkey programlarına seçilmiştir. Türk Telekom iştiraki TT Ventures bünyesinde de PİLOT’a kabul edilmiştir.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu