İlk İnsanların 6 Yaşına Kadar Anne Sütü Emdiği Ortaya Çıktı

Australopithecus africanus, 1924 yılında Güney Afrika’da bulunun Taung bölgesinde Avustralyalı bilim insanı Raymond Dart tarafından keşfedildi. Böylelikle Afrika’da bulunan birinci antik insan atalarından biri bulunmuş oldu. İnsanın evrimsel soyunun bir üyesi olan bu hominin tipi, maymun gibisi özelliklerin ve daha gelişmiş özelliklerin bir karışımı niteliğinde idi. Yalnızca Güney Afrika’da fosilleri bulunan cinsin 2 ila 3 milyon yıl evvel yaşadığı biliniyor.

Bu tipe ilişkin bir korunmuş bir diş fosili sayesinde, bu türün çocuklarını şimdikinden biraz farklı olarak yetiştirdiği ortaya çıkarıldı. Fosil üzerinde yapılan jeokimyasal tahliller sonucunda bu canlı çeşitlerinin 6 yaşına kadar anne sütü ile beslendiği gözlemlendi.

Bilim insanları, bunun sebebinin o canlıların bulunduğu pozisyon sebebiyle besin kaynaklarının hudutlu olmasından ve mevsimsel değişimlerden kaynaklandığını düşünüyor. Bu bilgi, kimi bahisler için kullanışlı olabilir. Olaya evrim teorisi üzerinden bakıldığı vakit, bilim insanlarının Australopithecus africanus’ların, ortadan kaybolan tipler ve Homo Sapiens ile olan muhakkak biyolojik ve davranışsal adaptasyonlarını anlamalarına yarayabilir.

Ancak 6 yıl kadar anne sütü ile beslenmek metabolizma açısından epeyce ağız yakabilir; çünkü annenin çok fazla kalori harcamasını gerektiriyor. Bu kadar uzun mühlet anne sütü ile beslenmek, Australopithecus africanus’ların şiddetli iklim değişiklikleri ile daha güzel gayret etmesini sağlamış olabilir. Hatta bu hayat stili, bu cinsin 2 milyon yıl evvel kuşağının tükenmesine de sebep olmuş olabilir.

Başa dön tuşu