Evren Beklenilenden Daha Hızlı Büyüyormuş

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu'ndan data okuyan gökbilimciler, cihanın beklenenden yüzde 9 daha süratli büyüdüğünü ortaya koydu. Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki uzmanlar, cihanın genişlemesini hesaplarken kestirim edilebilir oranlarla aydınlanıp kararan yıldız imajlarını yakaladılar. Bu üslup yıldızlarla birinci kere çalışan araştırmacılar, varsayımlarının 100.000'de 1 (%0,00001) kusur hissesine sahip olduğunu da belirtti.

(Komşu galaksimiz)

Uzmanlar, en yakın komşu galaksimizdeki 70 özel yıldız çeşidini süratli bir formda incelemek için yeni bir teknik kullanarak kainatın genişlemesi hesaplarında kullanılan Hubble sabitini de daha hassas ölçebildiler. Hatta araştırmacılar, böylelikle bu durumun bir “kaza olma ihtimalinin” üç binde birden, yüz binde teğe düştüğünü söylüyor.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde fizik ve astronomi profesörü Adam Riess “Buradaki uyumsuzluk büyüyüp duruyor ve şimdiyse hepsinin bir kaza olma ihtimali de neredeyse sıfıra yaklaştı. Beklediğimiz şey bu değildi” dedi.

Profesör Riess ve grubu, komşu galaksimizde bulunan 70 farklı yıldızdan gelen ışığı tahlil ederek Şili, Avrupa ve ABD'nin ortak olarak yürüttüğü Araucaria Projesi'ndeki bilgilerle birleştirdi. Ortaya çıkan daha kesin sonuçla birlikte takım, yıldızlara olan uzaklığı daha net hesaplayarak cihanın genişleme oranını evvelkinden daha hakikat hesaplamış oldu.

Başa dön tuşu