Japon Uzay Aracı Hayabusa2, Son Görevine Başladı

Hayabusa2, tungsten mermileriyle asteroitlere ateş edip, savrulan kesimleri elektrikli süpürge hortumuna benzeyen modülü ile toplayan bir uzay aracı. Bu araç sayesinde uzak asteroitlerin yapısının anlaşılması ve radyasyonun bu taşlara olan tesiri konusunda kıymetli bilgiler elde edilmesi amaçlanıyor. Vazifeden sorumlu Japon bilim insanları, aracın son temas misyonunu başlattı. 

Japonya Uzay Keşif Ajansı (JAXA) vazifelileri, Hayabusa2’nin yeni vazifesinin mahallî saat ile 9:58’de başladığını açıkladılar. 

Hayabusa2, Ryugu isimli asteroide de iniş gerçekleştirmiş ve yüzeyine dokunmuştu. Göktaşı ile ortamızda kabaca 300 milyon kilometre aralık bulunuyor. Aracın yöneticisi Yuchi Tsuda, bunun ikinci temas olduğunu lakin ister birinci ister ikinci olsun temas gerçekleştirmenin her vakit çok güç olduğunu söylüyor. 

Araç, birinci temasını Şubat ayında gerçekleştirmişti. Aracın bu süreci gerçekleştirmesi büyük dikkat ve itina gerektiriyor. Çok uzak aralıkta bulunan araç ile anlık ataklar yapmak mümkün olmuyor. Uzay aracı, evvelki operasyondan sonra ortaya çıkan gereçlerden de örnekler toplayacak, yüzeyden 20 metre yükseğe yerleşecek. 

Temas vazifesi Hayabusa’nin son büyük vazifesi olacak. Araç daha sonra Dünya’ya geri dönecek ve topladığı örnekleri getirecek. Araştırmacılar, bu örnekleri toplamak için sabırsızlandıklarını belirtiyor. 

Araç, 2020 yılında Dünya’ya geri dönecek. Projenin toplam maliyeti, yaklaşık olarak 270 milyon dolar oldu. 

Başa dön tuşu