SpaceX’in Kargo Gemisi Dragon, ISS’den Döndü

Dragon CRS-17 uzay aracı, bu sabah saatlerinde uzay istasyonundan ayrıldı ve Pasifik Okyanusu’na iniş yaparak konuta dönüş seyahatini tamamladı. Aracın International Space Station’dan (Uluslararası Uzay İstasyonu) Pasifik Okyanusu’na inmesi yaklaşık 6 saatte gerçekleşti. Dragon’un ISS'den ayrılışını canlı olarak yayınlayan NASA, yetkililerin söylediğine nazaran okyanusa inişi yayınlamadı.

4 Mayıs’ta uzay istasyonuna hakikat fırlatılan Dragon, Expedition 59’un 6 kişilik takımı için deney ve başka tedarik gereçlerinden oluşan 2.495 kg’lık bir yük taşıdı. İndirmeyi yapan astronotlar, araca 1.900 kg’lık bir kargo yükledi. Yüklenen bu kargonun içeriği ise bir aylık bir çalışma olan bağışıklık sisteminin ağırlıksızlığa reaksiyonu de dahil olmak üzere uzay deneylerinden oluşuyordu.

NASA yetkilileri yaptıkları açıklamada “Birkaç kıymetli tecrübe sonuçlarıyla birlikte tamamlanan sonuçlar ve donanımlar da Dragon’a paketlendi. Gemi, Dünya’ya iniş yaptıktan sonra kıyılara çekilecek ve araştırmanın sonuçlanması için sonuçlar dünyadaki laboratuvarlara dağıtılacak” sözlerini kullandı.

SpaceX Dragon kargo gemisi, ISS’ye birden çok sefer giden altıncı gemi oldu. Tekrar kullanılabilir olan bu uzay aracı bir evvelki misyonu olan CRS-12’yi Ağustos 2017’de gerçekleştirmişti. Dragon’un bir sonraki misyonuysa 8 Temmuz’da gerçekleşecek.

Başa dön tuşu