NASA Arşivindeki En Popüler 13 Fotoğraf

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nin 2017 yılında yüksek çözünürlüklü olarak güncellemiş olduğu fotoğraf ve görüntü arşivinden, sizler için en bilinen 13 adedini derledik. NASA, varsayım edebileceğiniz üzere her bir görsele isim vermiş. Biz bunların Türkçelerini kullanmış olsak da yepyeni isimlerini vermeyi de ihmal etmedik. Gelin bu fotoğrafları birlikte inceleyelim:

#1. Dünya (Earth)

Dünya'nın şu ana kadar çekilmiş en net manzaralarından bir tanesi. Suomi NPP isimli uydunun Görünür ve Kızılötesi Görüntüleme Radyometresi (Visible/Infrared Imager Radiometer Suite, VIIRS) ile çektiği bu fotoğraf, gezegenimizin en çarpıcı detaylarını gösteriyor.

#2. Samanyolu Galaksisi (Milky Way)

Kızılötesi ve X-ışınlarından gelen datalar kullanılarak oluşturulan bu inanılmaz imaj, galaktik çekirdeğin yakınındaki ağır aktiviteyi ortaya koyuyor. Galaksinin merkezi ise sağ alt taraftaki beyaz nokta civarlarında.

#3. Jüpiter’in Aurora Işıkları (Jupiter’s Auroras)

Astronomlar, güneş sistemindeki en büyük gezegen olan Jüpiter'in kutuplarındaki auroraları incelemek için NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobu'nu kullanıyorlar. Fırtınalarıyla -en ünlüsü Kırmızı Nokta- bilinen gezegen Jüpiter'in kutuplarında da yüksek güçlü parçacıklar atmosfere girip gaz atomlarıyla çarpıştığında auroraları oluşturuyorlar.

#4. Orion Kılıcı (The Sword of Orion)

NASA Spitzer Uzay Teleskobu'ndan çekilmiş bu manzara, bize en yakın “büyük yıldız imal fabrikası” olan Orion Bulutsusu'nu gösteriyor. 1450 ışıkyılı ötedeki bu bulutsu, çıplak gözle bulanık olarak görülebilecek kadar yakın.

#5. Pathfinder Keşif Aracı, Mars (Pathfinder on Mars)

NASA'nın Pathfinder rover'ı tarafından  12 Aralık 1997’de çekilen Mars görüntüsünün imajı.

#6. Milyonlarca kilometre uzaktan Dünya ve Ay (Earth and the Moon from a Million Miles Away)

Bu imaj, DISCOVR uzay aracı tarafından çekilmişken Ay'ın -bize göre- karanlık tarafıyla Dünya'yı gösteriyor.

#7. Andromeda Galaksisi (Andromeda Galaxy)

NASA Galaxy Evolution Explorer'dan alınan bu fotoğraf, Andromeda, Messier 31'i görmemizi sağlıyor. Andromeda Galaksisi, Samanyolu'nun da içinde bulunduğu gök adadaki en büyük galaksi olarak karşımıza çıkar.

#8. Termal Muhafaza Sistemi Testi (Thermal Protection System Testing)

NASA'nın Mürettebattan Kaçış Aracı Termal Muhafaza Sistemini test eden bir fotoğrafı

#9. Mystic Mountain

Hubble Uzay Teleskobu'nun çektiği Carina Nebulası'nın bir fotoğrafı.

#10. Birinci Amerikan Uzay Yürüyüşü (First American Space Walk)

Bu fotoğrafta, Gemini-Titan 4 uzay uçuşu pilotu olan Astronot Edward H. White II, uzay aracından çıkarken karşımıza çıkıyor. Astronotun yüzünü görememizin sebebi ise, maskesinin ziyanlı ışınlardan korunmak için özel bir kaplamayla kaplanmış olması. White, uzaya çıkan birinci Amerikan olurken, uzay boşluğunda 21 dakika kaldı.

#11. Ayda Bir Selam (A Salute on the Moon)

Apollo 16 Ay iniş vazifesinin kumandanı Astronot John W. Young, birinci ekstravehiküler aktivite (EVA, araç dışı aktivite) sırasında, Descartes iniş alanında ABD bayrağını selamlıyor.

#12. Buttes on Mars

NASA'nın Mars Curiosity rover'ının Mast kamerasından (Mastcam) çekilen bu manzara, Mars'ın “Murray Buttes” bölgesindeki Sharp Dağı'nı gösteriyor.

#13. Yerdoğumu (Earthrise)

Apollo 11 uzay aracından alınan bu imaj, Dünya'nın Ay'ın ufkunun üzerinde yükseldiğini gösteriyor. Fotoğrafın çekildiği bölge ise, Smyth's Sea olarak geçiyor.

Başa dön tuşu