Uluslararası Uzay İstasyonu’na Bilimsel Ekipman Taşındı

Cygnus uzay mekiği, bir yine ikmal misyonu için 17 Nisan günü 23.46'da NASA'nın Virginia'daki Wallops Uçuş Tesisi'nden fırlatıldı. Yaklaşık bir saat sonra NASA'dan Anne McClain ve Kanada Uzay Ajansı'ndan David Saint-Jacques tarafından istasyonun robotik kolu kullanılarak mekik yakalandı ve istasyonun Birleşme modülüyle birleşti.

Uzay mekiği 23 Temmuz'a kadar istasyona bağlı kalacak. İstasyon takımı ise, mekiğin taşıdığı yaklaşık 3,5 tonluk araştırma ekipmanlarını içeri alacak. Ekipmanlar, NASA'nın gelecekte yapacağı Ay ve Mars misyonlarına yönelik araştırmalarıyla ilgili çeşitli bilim projeleri için kullanılacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki bir bilimsel ekipman için örnek vermek gerekirse yerçekimsiz ortamda jellerin davranışlarını ölçmeye yarayan gereçleri söyleyebiliriz. Bunlar Dünya'da yahut uzayda besin ve emsal şeyler yetiştirmek için faydalı bilgiler sağlayabilir.

Bir diğer ekipman setiyse istasyondaki hücresel ve moleküler biyoloji deneylerinin kapasitesini genişletecek. Bio-Analyzer ile astronotlar, yalnızca birkaç kan ve tükürük damlasıyla beden sıvılarını testten geçirebilecek. Daha evvelce numunelerin dondurulmasının da gerektiği bu uzun süreç, yalnızca birkaç saat içinde kan hücresi sayımı üzere bilgiler gösterebilecek.

Diğer ekipmanlar yaşlanmada uzayın tesirini test etmek için kullanılacak. Bilhassa ağırlıksızlığın kan damarlarının ve kalbin yaşlanmasını nasıl etkilediğine bakılacak. Bu, astronotların uzun vadedeki sıhhatleri ve Dünya'da damar yaşlanmalarına daha ayrıntılı bir biçimde bakma yolları geliştirmek için kıymetli. Ayrıyeten, uzaydaki vaktin bağışıklık sistemini etkilediği biliniyor. Bu yüzden, uzay uçuşunun deney farelerinin bağışıklık sistemlerindeki tesirini test edecek olan bir hayvan deneyi, bu hususta daha fazla bilgi sunacak.

Son olarak Astrobee ismindeki minik robot üçlüsü, takıma yardımcı olma konusunda test edilecek. Robotlar elektrik fanlarla kullanarak hareket ediyor ve sensörlerle istikamet buluyor. Ayrıyeten parmaklıklara tutunabiliyor, uzayda eşyaları tutabiliyor ve kendi kendine bile çalışabiliyorlar.

Tüm bu ekipmanlar önümüzdeki ay ve yıllarda Memleketler arası Uzay İstasyonu'nda çok daha fazla araştırma yapılmasını sağlayacak.

Başa dön tuşu