İşte Yapay Zekanın Yeni Hedefi: Bir Hayvan Kadar Zeki Olmak

Önümüzdeki günlerde yapay zekaların ne kadar ileri gidebileceğini test etmek ismine epeyce farklı bir deney gerçekleştirilecek. Deney mühletince araştırmacılardan oluşan ekip, hayvan zekasını ölçmek ismine tasarlanmış misyonları yapay zekalara atayacak. Hayvan ve Yapay Zeka Olimpiyatları (Animal-AI Olympics) ismi verilen deneyde, üstün muvaffakiyet gösteren yapay zekaları geliştiren geliştiricilere 10.000 dolardan fazla bir ödül verilecek.

Ekip, bu ay içerisinde yarış için geliştirdikleri sanal 'oyun parkı'nı ve yapay zekaları test edecekleri bir dizi bilişsel yeteneği duyurmayı planlıyor. Bu açıklamadan sonra araştırmacılar, şimdiden oyun parkını öğrenmeleri ismine yapay zekalarını eğitmeye başlayabilirler.

Haziran ayında etkinlik organizatörleri, yapay zekaları daha evvel hiç görmedikleri 100 adet oyun parkı vazifesine tabi tutacak. Tüm yapay zekaların tıpkı hayvanlara uygulanan zeka testlerinde olduğu üzere tek bir vazifesi olacak, o da yiyecek bulmak. Olimpiyatların tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu