Dünyanın En Büyük Kara Kurbağası Keşfedildi

Koca koca örümcekler, tatlı tatlı etrafa tırmanan koalalar, kendi ortasında Amerikan güreşi düzenleyen kangurular ve gerçek Tazmanya canavarı… Avustralya’daki hayvanlar aleminin ne kadar garip ve şaşırtan olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bu garipliklerin içinde geçtiğimiz günlerde yeniden şoka uğratan bir keşfe imza atıldı. Avustralya’nın kuzeyindeki yağmur ormanlarında yüküyle dünya rekoru kırmaya aday bir kara kurbağası bulundu.

Karşınızda ‘Toadzilla’:

Doğal hayat devriyesi tarafından keşfedilen kara kurbağası, Godzilla’dan esinlenilerek ‘Toadzilla’ olarak isimlendirildi. Kurbağa, büyüklüğüyle uzmanları da ziyadesiyle şaşırttı.

Doğal hayat devriyesi Kylee Gray’in “ayakları olan bir futbol topu gibi” kelamlarıyla betimlediği bu dev kurbağa, tartıya çıkarıldığında toplam 2,7 kilogram geldi. Kurbağa, yüküyle şimdiden Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye aday oldu.

Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ve bugüne kadar keşfedilen en büyük kara kurbağası, 1991 yılında keşfedilen 2,65 kilogramlık Prinsen idi.

Kurbağanın tipi, Avustralya’da bitkilere ziyan veriyor:

Görünce pek çok kişiyi hayrete düşüren bu dev kurbağa, 1935’te Avustralya’ya 100 adet getirilen Rhinella marina (kamış kurbağası) tipine ilişkin. Bu çeşit, günümüzde 200 milyon nüfusa ulaştı ve Avustralya’da bitkilere en çok ziyan veren canlılar ortasına girdi.

Kylee Gray’e nazaran Toadzilla büyüklüğündeki bir kurbağa, ağzına sığabilecek her şeyi yiyebiliyor.

Başa dön tuşu