Intel Giyilebilir Teknoloji Pazarından Tamamen Çekildi

Yaklaşık 1 ay evvel Intel, akıllı saat ve gözlük geliştirmeye devam etmeyeceğini duyurmuştu. Birinci bakışta giyilebilir teknoloji alanında Intel’in nasıl bir varlık göstereceğine neden olan bu açıklamanın sonucu belirli oldu. Intel, giyilebilir teknoloji kolu olan New Devices Group’u büsbütün kapatarak giyilebilir teknoloji pazarından çekildi.

Intel geçtiğimiz 5 yıl boyunca bir destek kazanmak için giyilebilir teknoloji gelişimi ve üretimine büyük yatırımlar yaptı. Fakat ne beklediği geliri nede kesimde saygın bir pozisyonu elde edemedi. Hatta firma, 2016’da oluşan kusurlar nedeniyle ürettiği tüm eserleri geri toplayarak çok büyük ziyana uğradı.

Intel’in giyilebilir teknoloji pazarında pek ismi duyulmayan bir firma olduğu düşünülürse yokluğunun hissedilmeyeceğini söyleyebilirim. Hatta bilgisayar işlemcisi alanında neredeyse rakipsiz bir firma için, giyilebilir teknolojinin en kötülerinden olmak itibar manasında da ziyan veriyordu.

Intel giyilebilir aygıt üretmeyecek olsa da, taşınabilir ve giyilebilir teknoloji aygıtlarına yonga seti üretmek konusundaki çalışmalarına devam edecek. Önde gelen işlemci üreticisi bu biçimde bildiği işi yaparak çok daha fazlasını kazanabilir. Ufak bir örnek olarak Samsung’un ürettiği kesimler sayesinde iPhone X satışlarında Apple’dan daha fazla kazanmasını verebiliriz.

Başa dön tuşu