General Mobile’dan Çalıntı Android Q İddialarına Yanıt Geldi

Gelecek aylarda tam sürümü dağıtılacak olan Android Q Beta sürümü, belli telefonlara dağıtılmış durumda. Bunun içerisinde Türkiye menşeili General Mobile markasının GM 9 Pro ve GM 8 modelleri de bulunuyor.

Geçtiğimiz gün haberini de yaptığımızda belirttiğimiz üzere şirket, Android Q Beta sürümünü çalıntı olarak sunduğu argümanı ile suçlanıyordu. Webtekno olarak General Mobile yetkilileri ile irtibata geçtik ve durumun aslını astarını öğrenmek istedik.

İrtibatımız doğrultusunda şirketin bize verdiği karşılık şu oldu: “Android Q Beta yazılımı, takipçilerimize ve Q meraklılarına sunduğumuz açık kaynak bir yazılımdır. Sizlere sunduğumuz ROM içerisinde de ilgili bireylerin referansı yer almakta olup ayrıntılı bilgi Github sayfamızda da yer almaktadır.”

Sonuç olarak şirketin Android Q beta yazılımını XDA Developers’tan çalması üzere bir durum kelam konusu olmadığı, şirketin bu yazılımı büsbütün açık kaynaklı olarak sunulduğu belirtiliyor. Kendiniz incelemek isterseniz General Mobile’ın Github sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu