Eski Tesla Çalışanı, Şirketin Otopilot Verilerini Kopyalamış

Eski bir Tesla çalışanı, şirketin otopilot ile alakalı dataları Çinli rakip şirket için indirdiği argümanıyla dava edildi. Eski çalışan Guangzhi Cao, mahkeme belgelerinde Tesla’nın kaynak kodlarına eriştiğini ve bunları şahsî hesabına aktardığını kabul ederken ticari sır hırsızlığı yaptığını reddetti. Tesla ise Cao’nun yaptığı bu savunmaya katılmadığını ve otopilot özelliğinin, Tesla’nın fikri mülkiyet haklarının en bedelli parçası olduğunu lisana getirdi. Şirket, Cao’nun bu bilgileri yeni çalıştığı Xiaopeng Motors’a taşıdığını sav ediyor.

Kasım 2018’de Xiaopeng Motors’ta çalışmak üzere teklif alan Cao ile ilgili Tesla’nın bir başka tezi ise kendisinin şirketten ayrılmadan çok daha uzun bir müddet evvel, Tesla’nın otopilot ile ilgili tamamlanmış kaynak kodlarını şahsî iCloud hesabına yüklemeye başladığı istikametinde. Tesla’nın tezlerine göre kopyalanan bu belgelerin ve dizinlerin sayısı 300 binden fazla.

XMotors ya da XPeng olarak da bilinen Xiaopeng Motors, daha evvel de ticari sır davalarının öznesi olmuştu. Geçtiğimiz yıl eski bir Apple çalışanı, şirketin şoförsüz otomobil laboratuvarından data çalması sonrası yakalanmış ve niyetinin Çin’e giderek Xiaopeng Motors’ta çalışmak olduğunu açıklamıştı.

Xiaopeng Motors, yasal bir kabahat ile suçlanmış değil fakat Tesla, şirketin kendi fikirlerini kopyaladığını sav ediyor. XMotors ise potansiyel çalışanlarının aksiyonlarına rastgele bir dâhiliyeti olmadığını söylüyor. Şirketin lideri He Xiaopeng, Tesla ve kendi şirketi ortasındaki “yetenek akışının” doğal olduğunu söylüyor.  

Başa dön tuşu