Google Chrome Bildirimlere İzin Ver Kutucuğu Nasıl Kapatılır

Google Chrome, günümüzün en güçlü ve en tanınan internet tarayıcılarından biri. Bütün bu popülerliğin yanında tarayıcının daha evvel muhakkak karşılaşmış olduğunuz çok hudut edici bir yanı da var. Chrome, bir siteye girdiğinizde bir kutucuk açarak size o sitenin bildirim göndermesine müsaade verip vermediğinizi soruyor.

Bu kutucukların hudut bozucu olduğu kadar engelleyici bir yanı da var. Kutucuklar, sayfanın kapanmasını istemediğiniz bir kısmını kapatabiliyorlar. Biz de sizler için bu özelliğinin nasıl kapatıldığını anlatan bir yazı hazırladık. Kutucukları kapatmak için yapmanız gereken süreç epeyce kolay.

1. Yapmanız gereken birinci şey, Chrome’un sağ üst kısmında bulunan üç noktaya tıklamak:

2. Sonrasında açılan menüde 'Ayarlar'a tıklayın:

3. Ayarlar sayfasının en altında bulunan 'Gelişmiş' seçeneğine basın:

4. Gelişmiş seçenekler ortasında 'Gizlilik ve Güvenlik' sekmesi altında bulunan 'Site Ayarları' seçeneğine girin:

5. Burada karşınıza çıkan ekranda 'Bildirimler' menüsüne girin:

6. Son olarak bu sayfada bulunan çubuğu etkisiz hâle getirdiğinizde sorun ortadan kalkacaktır:

Hazır Google Chrome’un ayarlarında gezinirken Chrome’un daima olarak pozisyonunuza erişmesine de mani olabilirsiniz. Bu özellik, birçok site tarafından kullanılabiliyor. Pozisyon özelliğini kapatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Tıpkı kutucukları kapatmada olduğu üzere öncelikle “Site Ayarları” sekmesine gelin.
  2. Burada bulunan “Konum” seçeneğine tıklayın.
  3. Açılan sayfadaki çubuğu etkisiz hâle getirerek özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Google Chrome’un en rahatsız edici özelliklerinden biri olan bildirimlere müsaade verme kutucuğunu nasıl kapatacağını anlatan yazımızın sonuna geldik. Tertipli olarak bildirim almanız gereken bir site kullanmıyorsanız bu özelliği kapatmanın tecrübenize olumlu tesiri olacaktır. Windows’un rahatsız edici özelliklerinden biri olan, medya tuşlarından rastgele birine bastıktan sonra çıkan katmanın nasıl kapatıldığını anlattığımız yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu