Boeing’in Geliştirdiği Intelsat 29e Uydusu Arızalandı

Lüksemburg merkezli Intelstat’ın raporuna nazaran, Intelsat 29e (IS29e) büsbütün kayboldu. Daha evvelki raporda uzay aracının zayiat verdiği söylenmişti. 7 Nisan’da Intelsat 29e’nin itici güç sistemi hasar almış ve bu da yakıt sızıntısına sebep olarak uzay aracının servisinin bozulmasına sebep olmuştu. Yaşanan kaza sonrası servisin fire vermesi, denizciler ve havacıların yanı sıra Latin Amerika, Karayipler ve Kuzey Atlantik bölgelerindeki kullanıcıları olumsuz etkilemişti.

Uyduyu tamir etmeye çalışırken meydana gelen ikinci bir anomali, tüm tamir gayretlerinin boşa gitmesine sebep oldu.

CelesTrak operatörü olan T.S. Kelso, büsbütün kaybolduğu katılaşan IS-29e ile ilgili olarak “Şu an bulunduğu yörünge boyunca denetimsiz olarak sürüklenmeye devam edecek manasına geliyor” tabirlerini kullandı.

Kelso, 16 Nisan’da IS-29e’nin durumuyla ilgili attığı tweet’te “sorunlar devam ediyor” derken, uydunun IS-11 ve IS-32E’nin etrafında sarmal çizdiğini de söyledi. Kelso ayrıyeten en makûs senaryo olarak ne düşünelim konusuna ise “Intelstat’ın IS-29e’nin denetimini tekrar ele geçirmesini umalım” dedi.

Intelstat yaptığı açıklamada “Anomalinin sebebinin geniş bir tahlilini tamamlamak için arıza inceleme konseyi, uydunun üreticisi Boeing bile birlikte toplandı.” dedi. Kelso, Inside Outer Space’e yaptığı açıklamada “Şu noktada GEO kemeri boyunca spiral çizmeye devam ettiğini biliyoruz” sözlerini kullandı.   

Başa dön tuşu