İnsanoğlu Mars’a Neden Hâlâ Ayak Basamıyor?

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) yeni bir blog yazısında açıkladığı üzere, sıkıntı yalnızca mürettebatlı kapsülü Mars’a itmek için roket ve uzay aracı teknolojisine sahip olmak değil. Bugün Mars’a göndereceğimiz insanlardan hiçbiri Dünya'ya geri dönecek kadar hayatta kalamayacak. Bunun sebebiyse yüksek radyasyon.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan astronotlar, Dünya’daki meslektaşlarına nazaran çok ölçüde kozmik radyasyon alırlar. Şayet bir astronota Mars’a gidiş dönüş vazifesi verseydi bu büyük olasılıkla bir vefat vazifesi olurdu.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan fizikçi Marco Durante “Şu ana kadar olduğu üzere, radyasyon sebebiyle Mars’a gidemiyoruz. Kabul edilebilir doz limitlerini karşılamak şu an için imkânsız üzere görünüyor. Asıl sorun, radyasyonun ne üzere risklerinin olduğunu tam olarak bilememek. Uzay radyasyonunu çok düzgün anlayamıyoruz ve uzun vadeli tesirleri şimdi bilinmiyor” dedi.

Peki, uzay radyasyonu çok kötüyse kozmosu nasıl gezebiliriz? Bilim insanları, mürettebatlı bir uzay aracını, uzun aralı vazifelere giden astronotlara ziyan vereceğini düşündükleri radyasyon düzeylerinden koruyacak özel bir muhafaza da dâhil olmak üzere radyasyonun mümkün tahlilleri üzerinde çalışıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki deneyler, insan bedeninin kozmik radyasyona nasıl reaksiyon verdiğine de ışık tutuyor. NASA’nın İkizler Çalışması, uzay seyahatinin biyolojik tesirlerini bir çift özdeş ikiz ortasında karşılaştırarak uzayda olan kardeşin DNA’sındaki değişiklikleri ortaya çıkardı ve uzayda uzun mühlet radyasyona maruz kalındığında insan bedeninde meydana gelebilecek dramatik değişimleri gösterdi.

Bilim insanları, 2030’lardan sonra kozmik radyasyonun yarattığı tehditleri daha güzel anlayacağımızı ve uzay seyahatlerini daha inançlı hâle getirmek için mümkün tahlillerin üretileceğinden bahsediyor.

Başa dön tuşu