Uranüs ve Neptün Bu Zamana Kadar Sandığımız Renkte Değilmiş: İşte Yeni Görüntüler!

Bilim insanları, Uranüs ve Neptün‘ün bu zamana kadar gördüğünüz ve kafanızda canlanan renklere sahip olmadığını söylüyor.

Uranüs geçmişten bu yana normal şartlarda doygun ve koyu bir mavi renge sahip bir şekilde tasvir edilir. Fakat bilim insanlarına göre Uranüs’ün gerçek rengi böyle değil ve yeni araştırma, Uranüs ve Neptün’ün soluk ve yeşilimsi mavinin belirli bir tonunda olduğunu ortaya koyuyor.

Gökbilimciler araştırma kapsamında bu iki gezegenin gölgesini doğruladılar ve yeni bir çalışmanın parçası olarak yeni ve güncellenmiş görüntüleri yayınladılar.

Uranüs ve Neptün Gerçekte Nasıl Görünüyor?

Uranüs ve Neptün Bu Zamana Kadar Sandığımız Renkte Değilmiş: İşte Yeni Görüntüler!

Araştırmacılar uzun zamandır iki gezegenin modern görüntülerde tasvir edildiklerinden farklı göründüklerini fark etmişlerdi ancak bunu resmetmek için daha net detaylara ihtiyaçları bulunuyordu. Yeni görüntüler artık bilinen bu hatayı düzeltiyor gibi görünüyor.

Araştırmacılar ayrıca Neptün’ün bulutlarının ve rüzgârlarının daha iyi görülebilmesi için görüntüye daha fazla kontrast ekliyor ve gerçeğe yakın bir ton almasını sağlıyor.

Araştırmayı yöneten Oxford Üniversitesi’nden Patrick Irwin, “Uranüs’ün popüler Voyager 2 görüntüleri ‘gerçek’ renge daha yakın bir biçimde yayınlanmış olsa da Neptün’ünkiler bu zamana kadar olması gerektiğinden daha maviymiş gibi gösterildi.” dedi.

Bilim insanları yeni görüntüleri oluşturmak için Hubble Uzay Teleskobu ve Avrupa Güney Gözlemevi’nden elde edilen verileri kullandılar. Bunlar tüm renk spektrumunu yakaladı ve bilim insanlarının gerçekte nasıl görüneceklerine çok daha yakın görüntüleri bir araya getirmelerini sağladı.

James Webb Uzay Teleskobu, Uranüs'ün Çarpıcı Halkalarını Görüntüledi!
Bilim

James Webb Uzay Teleskobu, Uranüs’ün Çarpıcı Halkalarını Görüntüledi!

James Webb Uzay Teleskobu’ndan Uranüs’ün çarpıcı halkalarını gösteren yeni bir görüntü yayınlandı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu