NASA, Bu Zamana Kadar Görülmemiş Bir Ay Panoraması Paylaştı

16 Temmuz 1969 yılında Ay'a gönderilen Apollo 11, 20 Temmuz 1969'da Ay yüzeyine ulaşmıştı. Buradaki vazifesini tamamlamasının akabinde Dünya'ya dönen uzay gemisi, 24 Temmuz 1969 tarihinde inançlı bir biçimde gezegenimize iniş yaptı.

Başarılı bir Ay vazifesi gerçekleştiren NASA, elde ettiği veriler sayesinde bugün gerçekleştirdiğimiz araştırmalara da öncülük etti. Uzayda daha da derinlere inmemize de yardımcı olan bu uçuş, Neil Armstrong'un da belirttiği üzere kendisi için küçük bir adım olsa da insanlık için çok büyük bir kıymet arz ediyordu.

Bu çığır açan olayın 50. yıldönümü de beklenebileceği üzere birçok kişi tarafından coşkuyla kutlanıyor Birçok kişi farklı etkinlikler düzenleyip farklı formlarda insanların bu misyonu hatırlamasını ve hürmet duymasını amaçlıyor. Doğal ki bu 'kişilerin' içerisinde NASA'nın ta kendisi de bulunuyor.

Apollo 11 misyonunun 50. yılını kutlamak hedefiyle etkinlikler düzenleyen NASA, Ay'da çekilen ve bu vakte kadar kimsenin görmediği panoramaları paylaştı. Ay'ı külliyen görebildiğiniz fotoğraflar, insanların Ay seyahatini hatırlaması ve anma konusunda son derece büyük bir mana söz etti.

Johnson Uzay Merkezi'nde çalışan NASA imaj uzmanı Warren Harold, 50 sene evvel Apollo misyonunda çekilmiş 70 mm'lik kareleri dijital olarak birleştirdi. Birkaç küçük dokunuşun akabinde Ay'ın büyüleyici panoramaları ortaya çıktı.

NASA, Apollo 17'nin iniş alanındaki Taurus-Littrow vadisinin bir panoramasını paylaştı. Apollo 17 jeologu Harrison Schmitt, bu alanın Güneş Sistemi içerisindeki nefes kesici alanlardan biri olduğunu belirtti. Natürel ki manzaraları gördükten sonra Schmitt'e katılmamanın pek de mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

NASA'nın Johnson Uzay Merkezi Facebook sayfasında paylaşılan panorama, alanı 360 derece gözlemlemenize imkan tanıyor. Komplo teorisyenleri için çabucak açıklamada yarar var: Panoramaya girdiğinizde rastgele bir yıldız göremezseniz bu, fotoğraflardaki lens yansımalarının ve yıldızların şuurlu olarak karartılmasından kaynaklanıyor.

Başa dön tuşu