Google Chrome’un Yeni Güncellemesindeki İlginç Özellikler

Kullanıcı sayısıyla internet tarayıcılarının en popülerlerinden biri olan Google Chrome, son büyük güncellemenin üzerinden kısa bir vakit geçmesine karşın kullanıcılara yeni özellikler sunduğu Chrome 75 güncellemesiyle karşımıza çıktı. İşte yeni güncellemeyle gelen dikkat alımlı yenilikler.

'Karanlık Tema' güncellemesi:

Chrome 74 ile Android aygıtlara gelen karanlık temaya Chrome 75 ile güzelleştirilmiş bir arayüz eklendi. Sekme isimlerinin gri art plan üzerine siyah yazılmasıyla ilgili gelen şikâyetler üzerine Google, sekme isimlerini beyaz renkle yazmaya başladı. Tıpkı vakitte eskiden çok daha uğraşlı yollarla açmanız gereken özellik, artık Ayarlar içerisinden direkt olarak seçilebilir durumda olacak.

Tüm bu iyileştirmelere rağmen kullanıcıların hâlâ şikâyetçi oldukları noktalar da var. Bunlardan biri, karanlık temaya geçiş yapılmasına karşın birtakım site arayüzlerinin beyaz olması. Google, bu sorunu da Chrome 76 güncellemesiyle giderecek.

Şifre üretici:

Google, 2017 yılında Android kullanıcılarına kelamını verdiği şifre üreticisini nihayet Chrome’a ekledi. Giriş ekranlarında karşımıza çıkacak 'Güçlü Şifre Öner' butonuna tıkladığımız zaman Chrome, bizim için bir şifre üretecek. Tıpkı vakitte şifre önerme butonunun yanındaki anahtar butonuna bastığımızdaysa o siteyle ilgili kaydedilmiş bütün şifreler önümüze sunulacak.

Yeni Web Share API:

Web Share API, hayatlarımıza Chrome 61 ile girmişti. Bu bilhassa birlikte web sayfaları, Android uygulamalarıyla metinler ve URL kodları paylaşabilmeye başlamıştı lakin bu özellik, internet sayfalarının dosya paylaşmasını sağlamıyordu. Chrome 75 ile gelen yeni Web Share API, internet sayfalarına bu imkânı da tanıyacak.

Başa dön tuşu