Geniş Açılı Fotoğraflarda Yüzleri Düzelten Algoritma

Akıllı telefonların artık ön kamera, art kamera, geniş açılı kamera, derinlik kamerası derken üstlerinde üç-dört farklı manzara sensörü olmasına alıştık. Bu teknolojinin kıymetli getirilieri var lakin kusursuz değiller.

Geniş açılı kameralar ile yapılan çekimlerde, fotoğrafın kenarlarına gerçek gidildikçe yapılar bozuluyor ve manzaralar gitgide uzuyor üzere görünüyor. Bu durum, bir görünüm fotoğrafı çekerken büyük bir sorun teşkil etmese de kelam konusu insanların yüzleri olduğunda ortaya önemli bir sorun çıkıyor. Pek çoğumuzun aşina olduğu ve alıştığı halde, insan yüzlerinde önemli bir yamulma, aşağıya ya da üste gerçek yayılma ve uzama gözleniyor.

Bu durumu çözmek için şu anda kullanılan iki tane alternatif var. Bunlardan birincisi, kolay bir düzeltme algoritması kullanmak. Bu algoritmalarda fotoğraftaki bütün perspektif harita çizgilerinin bükülmesi gerektiği için görseller gitgide daha bozulmuş hale geliyor. Yüzler daha âlâ görünse de geride bulunan mimari çizgiler ya da ufuk çizgisi üzere düz ve keskin sınırlar yamuluyor.

Google grubu tarafından geliştirilen algoritma, çekilen fotoğraftaki objeleri tanımlayarak, seçici halde perspektif düzeltme uyguluyor. Yani geniş açılı bir fotğrafta ufuk çizgisini, geride duran kolonu ya da pencereyi eğip bükmeyen uygulama sırf kişinin yüzünde düzeltmeler uyguluyor.

SIGGRAPH 2019’da tanıtılan teknolojinin ‘interaktif olacak kadar hızlı’ olduğu açıklandı lakin bu tabirle ne kastedildiği açıklanmadı. Tabirin, gerçek vakitli olarak görüntü aramalarında kullanılabileceği manasına mı yoksa siz daha fotoğrafı çekmeye hazırlanırken manzarayı düzelteceği manasına mı geldiği belirli değil. Google’dan özelliğin ne zaman geleceği hakkında bir açıklama yapılmadı. Pixel telefonlara bu algoritmayı kullanan bir güncelleme gelip gelmeyeceği, gelirse ne vakit geleceği şimdi aşikâr değil.

Aşağıda yer alan görüntüde, Google grubu tarafından geliştirilen algoritmanın hünerlerini görmek mümkün.

Başa dön tuşu