Hindistan, Kendi Uzay İstasyonunu Kurmayı Planlıyor

Hindistan, gelecekte kendi uzay istasyonuna sahip olmayı; Güneş ve Venüs'ü incelemek için farklı misyonlar yürütmeyi hedefliyor. Bugün yapılan açıklamada ülkenin uzay teknolojilerindeki liderliğini sürdürme ve genç beyinlere bilimsel alanlara ilgi duyma konusunda ilham verilmesi istikametinde hareket edildiği belirtildi.

Hindistan’ın uzay ajansı, bugün Gaganyaan ismi verilen birinci uzay misyonu ile 2022 yılında uzay istasyonunda çalışmaya başlayacağını söyledi. 2022, ülkenin İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasının 75. yılı olduğu için ayrıyeten bir ehemmiyete de sahip. Hükümet, bugün Gaganyaan vazifesi için 1,5 milyar dolar bütçe ayırıldığını açıkladı.

Hint Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO) Lideri Dr. Kailasavadivoo Sivan, “İnsanlı uzay vazifelerinin başlamasının akabinde Gaganyaan programını sürdürmek zorundayız. Bu bağlamda Hindistan, kendi uzay istasyonuna sahip olmayı planlıyor” dedi.

Sivan, ülkenin geleceği ve ulusun bir ortaya gelmesi için heyecan verici projeleri başarmak istediklerini söyledi. Chandrayaan (Sanskritçe’de ‘Ay aracı’), Mangalyaan (Sanskritçe ‘Mars aracı’) ve Gaganyaan (Sanskritçe ‘uzay aracı’) üzere misyonlara bu nedenle değer verdiklerini belirtti. Katıldığı basın toplantısında açıklamalarına şu halde devam etti: “Bu bizim tutkumuz. Başka bir uzay istasyonuna sahip olmak istiyoruz. Yerçekimsiz ortam deneyleri yapmak için küçük bir modül fırlatacağız.”

Gaganyaan ile 7 güne kadar bir müddet için uzaya 2 ile 3 kişilik bir takım göndermeyi hedefliyor. Uzay aracı 300-400 km ortasında alçak bir yörüngeye yerleştirilecek.

ISRO ayrıyeten, Güneş’in Dünya’daki iklim değişikliğini etkileyen koronasını (belirli hava kaidelerinde güneşin yahut ayın etrafında beliren ışık çemberi) gelecek yılın birinci yarısında inceleyecek bir misyon olan Aditya-L1’i de ortaya koydu. Bu misyonun önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığı Venüs'ü maksat alan emsal bir vazifesi daha bulunuyor. Sivan, “Sadece Güneş ve Ay değil, Venüs üzere öteki gezegenlere ulaşmayı umuyoruz” dedi.

Ayrıca bir gün evvel yapılan açıklamalarda uzay ajansı, bu yıl 15 Temmuz’da, ABD, Rusya ve Çin’den sonra aya giden dördüncü millet olma gayretiyle bir ay misyonu başlatacağını söyledi.

Başa dön tuşu