14.400 Yıl Önce Üretilen Dünyanın En Eski Ekmeği Bulundu

Arkeologlar, Shubayqa 1 isimli bir hafriyat alanında çok farklı bir keşif yaptı. Yapılan hafriyat sonucunda sırf dünyanın en eski ekmeği bulunmadı. Bulunan ekmeğin tarım öncesi periyotlara ilişkin olduğu da tespit edildi.

Kopenhag Üniversitesi'nden arkeolojist Tobias Richter'ın liderliğindeki araştırmacı grup, Shubayqa 1 isimli hafriyat alanında birçok yemek kalıntısına ulaştı. Ulaşılan yemek kalıntıları ortasından 14.400 yıllık bir ekmek de ortaya çıktı. Bu da öbür bir deyişle ekmeğin tarımdan 4.000 yıl evvel de yapıldığı manasına geliyor.

Araştırmacı takım, atalarımızın çiftçiliğe başlamadan evvel ekmek yaptıklarını, tahminen de bunun akabinde tarıma başlamış olabileceklerini belirtti. Tarıma başladıktan sonra da buğday, pirinç, çavdar, yulaf, arpa, mısır üzere tahıllar daha fazla kullanıldı.

Araştırmanın başkanı Tobias Richter, mevzuya dair yaptığı açıklamalarda, o tarihlerde de muhakkak tahıllar kullanılarak ekmek yapıldığını belirtti. Bu ekmeğin tarihi göz önünde bulundurulduğundaysa ziraî yaşama geçilmeden evvel de ekmek gibisi eserlerin yapıldığını söyledi.

Bulunan ekmeğin ne vakitten kaldığını öğrenmek için bulunan ekmek üzerinde araştırmalar gerçekleştirildi. Kalıntıları mikroskop altında inceleyen tarih öncesi ekmek uzmanı Lara Gonzalez Carratero, şu tabirleri kullandı:

“Arkeolojide ekmek ya da öteki bir tahıl eserinin tespit edilmesi kolay değildir. Tespit kriterlerini kullanmadan sınıflandırma konusunda büyük bir eğilim oluşmuştur. Arkeolojik kayıtlardaki ekmek ve hamur üzere eserleri tespit etmekte yeni kriterler belirlendi. Elektron Mikroskopisi sayesinde yemek kalıntıları ortasındaki mikroyapıları ve parçacıkları inceliyoruz.”

Modern tekniklerle birlikte ekmek imalini epeyce kolay olarak görülse de ilkel çağlardaki ekmek üretiminin epeyce sıkıntı olduğunu, tahılların taşlar ortasında ezilmesinin, hamur imalinin ve hamurun yoğurulmasının zahmetli bir süreç olduğunu belirtmekte yarar var.

Ekmeğin keşif görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu