FinTech alanında haftanın gündemi 120

FinTech alanında haftanın gündemi 120 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 120

16-22 Ocak tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Turan, Türkiye’den Azerbaycan’a komisyonsuz para transferine başladı!

Türk Devletlerinin yeni nesil finansal uygulaması olmayı hedefleyen Turan, Türkiye’den Azerbaycan’a saniyeler içerisinde komisyonsuz para transferine başladığını duyurdu.

Türk Devletleri arasında para transferi sürecini dijital dünyaya taşımayı hedefleyen Turan, tüm Türk soyluların Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan gibi Türk Devletlerine para transferi yapabilecekleri bir para transferi geçidi oluşturmanın yanı sıra geliştirdiği özel finansal ürün ve hizmetlerle Türk Devletleri’nin dijital finansal okuryazarlığının gelişmesine katkı sunmayı planlıyor.

Param İcra Kurulu’nda Yeni Atamalar Gerçekleşti!

Param, Türkiye’de ve dünyada sürdürdüğü büyüme stratejisi doğrultusunda üst düzey atamalar gerçekleştirdi.

2023 yılı itibarıyla Murat Düzgün, “CHRO – Chief Human Resources Officer” görevine getirilirken; Feyza Dereli Fedar, “CMO – Chief Marketing Officer” olarak atandı. Cansu Müftüoğlu, “CFO – Chief Finance Officer” olurken, Taner Anlatıcı ise “CSIO – Chief Strategy and Investment Officer” görevini üstlendi. 2012 yılından bu yana farklı görevlerde Param’a katkı sağlayan Gamze Koçer, yeni dönemde kariyerine “CCSO – Chief Customer Success Officer” olarak devam edecek. Böylelikle Param, öncülük ettiği fintek sektörüne güçlü kadrosuyla yön vermeyi sürdürecek.

Visa 2023’te ödemeler dünyasına yön veren 5 trendi duyurdu!

Visa geride bıraktığımız 2022’nin ardından, 2023 yılı için ödemeler dünyasındaki 5 trendi açıkladı. Pandemi sonrası 2022’de yaşanan normalleşme sürecinin ardından, seyahatten kripto paralara Visa’nın işaret ettiği, 2023’te ödemeler dünyasında öne çıkan trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

1. Tüm dünyada hem turistik hem iş amaçlı seyahatler geri geliyor

2022 boyunca, karantina şartlarının kalkması ve sınırların yeniden açılmasıyla hareketlenen seyahat sektöründe, 2023’te Asya-Pasifik bölgesinde de pandemi önlemlerinin azalması ile birlikte bu yükseliş trendinin artarak sürmesi bekleniyor. Visa verileri, pandemi öncesi dünya genelinde en çok turist alan 500 destinasyonun %63’ünde turist harcamalarının normale döndüğünü ortaya koyarken, bu rakamın 2023 yılında daha da artması bekleniyor.

2. Tüketiciler daha sürdürülebilir davranışları seçme konusunda bilinçli

2023’te tüketicilerin sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ile ilgili hassasiyetleri ön plana çıkması öngörülüyor. Skift ve McKinsey tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelinde seyahat edenlerin %40’ı karbon nötr uçak biletleri için en az %2 daha fazla bedel ödemeyi kabul ederken, gerçekte bu kişilerin sadece %14’ü niyetlerini eyleme dönüştürebiliyor. 2023’te bu alanda daha çok seçeneğin sunulması ile daha fazla tüketicinin aksiyona geçmesi bekleniyor.

Tüketicilerin günlük yaşamlarında sürdürülebilir seçimler yapmalarında “hayatı kolaylaştırma” faktörünün de önemli bir rol oynayacağı öngörülüyor.

3. B2B ödemelerde 3.0 dönemine geçiş

B2B (ticari) ödemelerdeki gelişmelerin ise yeni bir dijital dönüşüm dalgasını tetiklemesi bekleniyor. 2023’te B2B ödemelerinde 3.0 dönemine geçiş öngörülüyor. Bu yeni dönemde B2B alanında ödemelerin dijitalleşmesi, bu alanda mobil ödemelerin yaygınlaşması ve bunların sonucunda e-ticarette kurumsal satın almaların artması da beklentiler arasında yer alıyor.

Yine 2025 yılına kadar B2B ödeme işlemlerinin %80’inin dijitalleşmesi öngörüler arasında.

4. Kripto kışını üreterek geçirenler

Kripto piyasalarında volatilitenin damga vurduğu geçen yıldan bu yana süregelen “kripto kışı” süresince, kurgusu zayıf olan yapılar piyasalardan silinirken, ölçülü ve kurallara uyumlu yaklaşımlarla yeni teknolojik gelişmelere odaklanan oyuncular hem işletmeler hem de tüketiciler için anlamlı olan web3 çözümleri inşa etmeye devam edecek.

5. Dolandırıcılıklar “hibrit” bir dünyaya adapte oluyor

Dünya “hibrit” çalışma tarzını gitgide benimserken, dolandırıcılar da yeni taktikler geliştirerek tüketicileri aldatmanın yeni yollarını buluyorlar. Ortaya çıkan belki de en yeni tehditlerden biri, sentetik kimlik olarak da tabir edilen, sahtecilerin farklı kimlik bileşenlerinden oluşturdukları yeni kişilikler. Bu bağlamda güvenlik önlemlerini önceliklendirecek kaynak ve bilgiye sahip olmayan küçük işletmelerin hedef olmayı sürdürmesi öngörülüyor.

Visa Güney Avrupa Danışmanlık ve Analitik Başkanı Sertan Şener konuyla ilgili olarak “Visa, kurulduğu günden bu yana ödemelerde hep yeniliğin öncüsü oldu. Aklımızda sürekli olarak bir sonraki büyük ödeme yeniliği var. Pandemi ile birlikte hızlanan dijitalleşme, beraberinde pek çok fırsat ve tehdidi de getirdi. Artık tüketicilere rahat ve aynı zamanda güvenli bir alışveriş deneyimi sunulmasında dijital ödemeler daha da kritik rol oynuyor. Visa olarak gerek bireylere gerek ticari işletme ve kurumlara ödeme yapma ve kabul etme alanında yenilikçi çözümler sunarken, gitgide dijitalleşen bir dünyada artan siber tehditlere karşı da en yüksek düzeyde güvenlik sağlıyoruz” diyor.

Mükellef, 2022 yılına ilişkin şirket kurma verilerini paylaştı

Mükellef geçen yıl 6 binin üzerinde şirket kuruluşunda köprü görevi üstlenirken, yüzde 55 oranla Z kuşağı birinci sırada yer aldı.

Amerika, İngiltere, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri olan Estonya, Hollanda, Almanya gibi geniş bir coğrafyaya ticaretini taşımak isteyen küçük ve orta büyüklükteki şirketlere, şirket kuruluşundan vergilendirmeye kadar olan süreçte ürün ve hizmetler sunan Mükellef, 2022 yılına ilişkin şirket kurma verilerini paylaştı. Tüm müşterilerini sahip olduğu teknoloji platformuyla regülasyonlara uyumlu hale getirmenin yanında global müşterilerine hizmet vermek için Workhy markası ile açıldığı yeni ülkelerde yurt dışında kendi işini kurmak isteyen ve hali hazırda faaliyetine devam edenlerin çalışmalarını hızlandıran Mükellef, 2022 yılını 6 binin üzerinde şirket kurulumu ile kapattı.

Birleşik Ödeme Londra’da FinTek’in nabzını tutacak!

Birleşik Ödeme 2023 yılına FinTek dünyasının merkezi İngiltere’deki yeni ofisi ile giriş yaptı. Londra’da birçok başarı hikayesine ev sahipliği yapmış, startup ve teknoloji merkezi Level39’da yer alan yeni ofisi ile şirket, teknoloji ihracatı için önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Bölgenin lider FinTek şirketi olma hedefiyle yoluna devam eden şirket, Türkiye, Azerbaycan, Romanya ve Gürcistan’ın ardından İngiltere ile 5 ülkede faaliyet gösterecek. İngiltere hem Türkiye’nin teknoloji gücünü uluslararası pazara taşıma hedefinde hem de Avrupa pazarına yakın olma açısından önemli bir dönüm noktası olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’de kartlı ödemeler 2022’de büyümeye devam etti!

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ),  BKM ve MasterCard verileri üzerinden gerçekleştirdiği “Türkiye’de Kartlı Ödemeler 2022” araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

GÖSAŞ’ın hazırladığı infografik çalışma, ülkemizdeki banka ve kredi kartı sahipliği oranı, kart harcamalarındaki eğilim ve gelişim, e-ticaret hacmindeki artış, kart kullanımındaki demografik dağılım gibi alanlara ışık tutuyor.

Türkiye’de 15 yaş üstü nüfusun bankacılık sistemine dahili artıyor, kartlı ödemeler giderek yaygınlaşıyor…

Araştırmaya göre 2022 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de 15+ yaş nüfus içinde banka hesabı olanların oranı yükseliyor. Bir önceki yıl %82 olan bu oran 2022 yılında %86’ya ulaşırken, Avrupa’da ortalama %97 seviyesinde bulunuyor. Finansal sisteme katılımın yükselmesiyle banka ve kredi kartı sahipliği de her yıl artarken, nakit kullanımı azalıyor ve kartlı ödeme alışkanlığı da giderek güçleniyor. Ülkemizde 2021 yılında kartlı ödemelerin toplam hane halkı harcamaları içindeki payı %40 iken bu oran 2022 yılında %42 seviyesine ulaştı.  Türkiye ortalaması olan %42 oranı %44 seviyesindeki Avrupa ortalamasına her geçen gün daha çok yaklaşıyor. Gelişmiş ülkelerde %80’e kadar çıkan kartlı ödeme oranının Türkiye’de de nakitten uzaklaştıkça, yakın gelecekte yükselerek Avrupa seviyesini yakalayıp sonrasında gelişmiş ülkeler seviyesine gelmesi bekleniyor.

Multinet Up, yeni çözümü MultiFlex’i duyurdu!

Multinet Up tercih hakkını çalışanlara veren hızlı ve kolay olan yeni çözümü MultiFlex’i duyurdu.

Multinet Up, çalışana esneklik, işverene tasarruf ve kolaylık sağlayan avantajlı dijital kurumsal hediye platformu MultiFlex’i duyurdu. Multinet Up’ın dijital kurumsal hediye platformu MultiFlex, çalışana binlerce marka arasından seçme özgürlüğü sunarken, işverene operasyonel kolaylık ve zamandan tasarruf kazandırıyor. 

Binance, 2022 yıl sonu raporunu yayınladı!

Kripto para ve blokzincir altyapı sağlayıcısı Binance, 2022 yıl sonu raporunu kamuoyu ile paylaştı.

Raporda; Binance’in mevzuat ve uyum tarafında önemli ilerlemeler kaydettiği, Web3’te en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya devam ettiği vurgulandı. Açıklamada, “Şimdi olduğu gibi gelecekte de Binance’i sağlam bir temel üzerinde ve mali açıdan sağlıklı bir konumda görüyoruz. Yenilikçiyiz, kullanıcılarımızı dinliyoruz ve örnek teşkil ediyoruz” denildi.

Binance, 2022 yılına ilişkin çalışmalarını özetleyen raporunu açıkladı. Binance Blog’da yayınlanan raporda, Binance’in 2022’deki çalışmalarının yanı sıra sektördeki gelişmeler de ele alındı. “Sektörümüzü olumsuz olarak etkileyen bazı olaylar art arda gelse de bunlara direnç gösterdik” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, Binance’in blokzincir ekosisteminin insanların yaşamlarını iyileştirmeye yönelik potansiyeline duyulan güveni yeniden oluşturmaya odaklandığı belirtildi. “2022, blokzincir ve kripto dünyasındaki herkes için zor bir yıldı.” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, Binance’in geçen yıl da kullanıcı deneyimine, gerçek dünya değeri olan ürünlere ve tüm sektör için sağlıklı, sürdürülebilir bir yolda ilerlemeye öncelik verdiği belirtildi.

“2023, daha fazla büyüme, benimsenme ve yenilik getiren bir yıl olacak”

Açıklamada, “2022, gelişmekte olan sektörümüzün temellerini test etti ve Web3 şirketlerini daha çok çabalamaya, daha iyisini yapmaya itti. Kendi açımızdan, güveni yeniden tesis etmek ve bir milyar kripto kullanıcısına daha hoş geldiniz demek için güvenli bir temel oluşturmak amacıyla sektördeki çabalara yardımcı olmaya ve bunları koordine etmeye hazırız. Şaşırtıcı bir hızla büyümemize rağmen, güvenli, kullanıcı dostu bir dijital varlık deneyimi sağlamak için nereden başladığımızı asla unutmadık. Yapmamız gereken çok iş olsa da kullanıcılarımız için doğru olanı yaptığımız sürece 2023’ün daha fazla büyüme, benimsenme ve yenilik getiren harika bir yıl olacağına inanıyoruz. Temel yaklaşımımız aynı kalacak: Kullanıcılara öncelik vermek, üretmek ve sektöre söylemlerle değil örnek teşkil ederek liderlik etmek” denildi.

FinTech alanında haftanın gündemi 119

9-15 Ocak tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Başa dön tuşu